"За "бурштиновий бунт" в Рівному заарештований "американець": інтерв'ю з головним сищиком Нацполіції Князєвим

6 лютого 2017, 09:56

Корчинський Олександр Корчинський Олександр

Начальник карного розшуку Департаменту Нацполіції Сергій Князєв розповів, скільки сищиків не вистачає в країні, чи є у нас не спіймані маніяки, які автомобілі викрадають найчастіше, чому не чіпають "Бентлі" і "Роллс-Ройси" і як вирішити "бурштинову проблему"

Сьогодні в МВС члени Консультативної комісії з відбору голови Нацполіції України, ймовірно, оголосять результати чергового туру виборів кандидата. Тобто про тих, хто залишився після минулих наприкінці тижня інтерв'ю десяти вибулих раніше претендентів. А потім вже міністр Арсен Аваков оголосить, хто став шефом НП замість Хатії Деканоїдзе. У числі "чудової десятки" – заступник голови НП Костянтин Бушуєв і три досвідчених опера, генерали поліції третього рангу Сергій Князєв, Дмитро Головін і В'ячеслав Аброськін. Всі троє мають пряме відношення до головної розшукової служби країни – Карного розшуку (після розгону УБОЗ суперників УР на цьому полі не залишилося). Князєв – нинішній шеф КР країни, Головін – попередній, а Аброськін певний час був заступником голови КР. У всіх є в минулому особисті перемоги на оперативному фронті: Князєв відзначився при затриманні маніяка Елвіса (Юрій Кузьменко), Аброськін придумав колись, як зловити "севастопольського маніяка" Хаткевича, а Головін обміняв заручника в Одесі на себе самого, а потім умовив бандита здатися. Як би не склалася інтрига з виборами голови НП, ми впевнені: переможе гідний! А поки що публікуємо розмову з одним із претендентів (якщо він переможе, то, може бути, останнє інтерв'ю в його нинішній якості).

Реклама

Наша газета неодноразово писала про гострі криміногенні ситуації в Україні, велику кількість скоєних злочинів. А які види найбільше турбують правоохоронців? Як вони розкриваються на тлі реформи Національної поліції, що триває? Ким розкриваються? Про все це та багато іншого ми говоримо з начальником Департаменту карного розшуку Нацполіції Сергієм Князєвим. Ми навмисне не наводимо точні цифри, тому що вони змінюються щодня. Але певні тенденції вже сьогодні, в перші місяці 2017 року, відстежити можна.

untitled_55

Сищики. Дмитро Головін, В'ячеслав Аброськін і Сергій Князєв. Фото МВС

— Сергію Миколайовичу, які ці тенденції?

Реклама

— У січні цього року зросла кількість вбивств. Минулого року за цей період було близько 100, зараз – на чверть більше. Але це часто ситуативні злочини, переважно за п'янкою, було адже багато свят...

Однак основна проблема сьогодні – це грабежі і крадіжки. Люди просто шоковані зростанням таких злочинів. Щоправда, грабежів стало в січні трохи менше, ніж з аналогічний період 2016-го (всього близько півтори тисячі). Що це означає? Менше стало грабіжників? Ні, це означає, що більше поліцейських було на вулицях. А крадіжок з проникненням стало на сотню більше (всього понад 7000), і розкриття погіршилося (було понад 800, стало менше 700), похвалитися нічим... Значить, кримінальна поліція не може ефективно протидіяти таким крадіжкам. Чому? А ви подивіться на цифру розкритих злочинів і на кількість заарештованих. Останніх в рази менше, дуже мало. А адже арешт – одна з найдієвіших форм протистояння злочинності. Раніше в КПК було чітко записано: підставою для арешту може служити умисел підозрюваного сховатися від слідства. Зараз цього немає. І законодавець не бачить великої проблеми, говорить нам: розкривайте! Так, ми розкриваємо, а далі? Ось знаєте, скільки заарештовано з декількох сотень злодіїв, які вчинили крадіжки, про які сказано вище? Та практично нуль! Застава, підписка, особисте зобов'язання...

Звичайно, і ми багато в чому недопрацьовуємо. Стався великий відтік кадрів, ви знаєте, з різних причин. А прийшло скільки? Дуже мало... І зараз по країні не вистачає чверті співробітників карного розшуку, це 2500 осіб. Нині оголосили набір, згідно з законом про Нацполіцію, з 19 січня. Пройдуть вони всі тести, потім відібраних відправимо на півроку на навчання. І вийдуть ... жовторотики, як в будь-якій професії. Їх ще вчити і вчити, їм досвід треба. Про яку там агентуру або впровадженні може йтися?

До речі, про агентурну роботі. Днями мене керівництво Нацполіції запитує: скільки тобі треба грошей на цю роботу? Скільки треба, стільки бери! А раніше було зовсім не так, в рази гірше. Питання фінансування агентурної роботи зрушилося лише минулої осені, тут свій вплив надав прем'єр Володимир Гройсман. Зрозуміло, що в воюючій країні немає зайвих грошей. Але ж знайшли, значить, стали розуміти, як це важливо. Звичайно, у нас поки що не вистачає людей для ефективної реалізації великих сум, в силу вже сказаного, тож беремо стільки, скільки можемо освоїти. Але більше не хочу обговорювати агентурну тему, вона закрита, не для розголосу.

— Наскільки серйозна проблема з викраденням автомобілів? Які марки викрадають найчастіше?

Реклама

— Кількість викрадень автомобілів теж зросла. Причому найбільше стали викрадати саме дорогі автомобілі, типу "Рендж Ровери" останніх моделей, "Тойоти", "Лексуси"... І, що незвично порівняно з минулими часами, дорогі "Мерседеси". Раніше вони користувалися на злодійському ринку куди меншим попитом. Тепер він зріс, значить, зросла і пропозиція. "Ідуть" дорогі машини до інших власників цілком, їх на запчастини не розбирають.

А ось "Роллс-Ройси", "Бентлі" не викрадають – немає клієнтів на них. Хоча їх викрасти набагато простіше, в силу їх статусності і незатребуваності на злодійському ринку виробник не вкладає особливі засоби на захист. Кому така викрадена машина потрібна? Їх небагато, всі на виду. Злодієві простіше викрасти п'ять "Рендж Роверів" і до ранку всі продати, образно кажучи. Або повернути власнику за викуп – минулого року чимала кількість викрадених машин так і була повернуто. Ось приклад. Нещодавно ми спільно з Департаментом внутрішньої безпеки Нацполіції затримали учасників злочинної групи, які викрадають елітні машини, щоб за викуп повернути власникам. Сьогодні можна сказати, що в сумі може йтися про десятки мільйонів гривень. Ми підозрюємо, що взагалі близько 90% такого роду злочинів в країні – справа рук цієї банди, яку очолював 38-річний киянин, колись відрахований з Нацакадемії внутрішніх справ України, але зберіг зв'язки з колишніми однокашниками. Входили до банди також екс-співробітники МВС, а, можливо, і діючі, це встановлюється. Ватажок вмів входити в довіру до потерпілих, мовляв, можу "вирішити" питання і повернути викрадений автомобіль за певну суму. Багато хто погоджувався і просили більше не шукати їх машину, що нас і насторожило... Серед його "клієнтів" опинилися видатні діячі культури, спорту, бізнесмени, політики... Проведено 48 обшуків, вилучено гроші, спецапаратура, а також 8 елітних автомобілів, на яких члени банди роз'їжджали самі. Слідство триває, і кількість фігурантів у справі може зрости.

untitled_56

Мерседес. Викрадену машину знайшли після затримання викрадачів. Фото МВС

Якщо ж машину викрадають і продають, то така схема може працювати тільки при наявності серйозної корумпованої складової при легалізації авто. Адже як відбувається це в будь-якій країні: завжди знаходяться фахівці, відшукувати білі плями в місцевому законодавстві. І шахраї використовують ці діри в своїх інтересах. У нас відбувається велика реформа в МВС, в тому числі щодо заміни МРЕВ на сервісні центри. Відмінно, в рази зменшилася корупція при наданні людям сервісних послуг. Але подумаємо, а наскільки змінилася система захисту при реєстрації транспорту, контроль за його обліку, рухом? Тут є запитання. Як бути? Піти шляхом посилення покарання? Ось білоруси так зробили... У нас теж є в КК стаття про покарання за умисне знищення номерів агрегатів машин. Але воно однакове, що для викрадених "Жигулів", що для "Мерседеса". Останній, ясно, викрасти складніше, але у злодіїв давно є відповідна дорога апаратура, на їхньому сленгу "вудки", "заводилки", "глушилки"... Комплект коштує близько 30 тисяч євро.

Реклама

— На руках у людей в воюючій країні з'явилося багато зброї. Це сильно впливає на криміногенний фон?

— Не секрет, що в 2015-2016 роках в рази збільшилася кількість злочинів із застосуванням зброї та вибухівки. І 2017-го вже, бачу за зведеннями, не менше... Ось одне із зведень: в Сумській області підірвали банкомат, в Дніпропетровській при спробі пограбування банкомату спрацювала сигналізація, приїхала охорона, в неї кинули гранату (вибухнула, але ніхто не постраждав)... Днями в одній з південних областей учень ПТУ виходив з під'їзду, там рвонула граната, його посікло склом, поранило. Намагаємося зрозуміти, сам він кинув гранату з дитячої дурості, чи там було щось ще... В іншому випадку теж граната рвонула за метр від чоловіка, він відбувся лише контузією. Таких прикладів, практично вже побутових, маса. Це говорить про те, що в країні, крім АТО, йде реальна кримінальна війна. Хто не вірить, нехай порівняє кількість кримінальних жертв із загиблими і пораненими на фронті (звичайно, коли там немає загострень, як в Авдіївці), буде видно, де перевага... Але ми ж не сидимо склавши руки. З 2016 ми стали до роботи як оперативний підрозділ, напрацьовуємо зв'язки, пішла агентурна діяльність, впровадження в організовану злочинність... Отримуємо оперативну інформацію, аналізуємо її і реалізуємо. Це основна складова карного розшуку, за це ми гроші отримуємо. Нашу роботу можна, звичайно, обговорювати, говорити, що все погано. Так, поки що виходить погано, хоча є і позитивні моменти. Але ніхто не приховує і недоліків.

— Наскільки непокоять вас "бурштинові війни" і як з цим злом боретеся?

— Згадаймо перестрілку в Олевську або, незадовго до того, гостру ситуацію під Рівним. Але в Рівному вже навчилися справлятися оперативно з такими речами, ось днями заарештували того розбійника і дебошира, хто був там заводієм розбірки. Він вирішив поміняти фінансові потоки все на ту ж бурштинову тему, мовляв, тепер платитимете мені, я в Америці був, крутий... Він у нас і проходить під оперативним псевдонімом Американець, дійсно, їздив до США у церковних справах. Людина зі зв'язками, коли його затримали, були сумніви, що суд його заарештує. Попросили прокуратуру, вона змінила підслідність, і в іншому районі суд дав згоду на арешт.

Уявіть картинку: Старе село, кілька тисяч родин. Абсолютна більшість живе з доходів від видобутку бурштину та від збору ягоди: журавлини, чорниці, малини тощо. Закрите суспільство, родини величезні, по 10-12 дітей. І тут з'являється цей Американець. Здійснює в селі в грудні минулого року розбійний напад, пов'язаний, звичайно, з бурштином, його затримують, приводять до суду. А той... відпускає під особисте зобов'язання! Ось і соціальний вибух в цьому селі... Це наша тактична помилка, населення не зрозуміло дій влади, а влада не почула голосу людей. А в таких ситуаціях завжди є той, кому вигідно, хто ловить рибку в каламутній воді... Можна похуліганити, пограбувати, та й бурштин під шумок покопати. А знаєте, скільки за день можна накопати на янтарному Клондайку? Цифру точну не скажу, але дуже багато. Ваша журналістська зарплата за місяць напевно багато менше, ніж там можна викопати за успішний день. А таких днів може бути в році до 300... Але в Рівному, повторюся, навчилися швидко справлятися з подібними ситуаціями, добре спрацювали і журналісти, оперативно і об'єктивно все висвітлювали, і поліція. Результат – арешт призвідника. Але повірте, як колишньому рівненському поліцейському, – без ухвалення в ВР спеціального закону, який би легалізував цей прибутковий промисел, нічого концептуально не зміниться.

— Як справи з вбивствами на замовлення? Вони є? Стає їх більше чи менше?

— Щодо вбивств взагалі сильно "трясла" цього року Одеська область. Але там попрацювали, на сьогодні залишилося одне нерозкрите (на день інтерв'ю. – Авт.). Чимало вбивств в Києві. Є і з ознаками замовних. Наприклад, нещодавнє вбивство юриста, якого застрелили на підході до будинку – не дійшов до під'їзду кілька метрів. Купив банани, але не доніс додому, отримав кулю в потилицю. Він, щоправда, не був практикуючим у кримінальних справах, більше у цивільних, але все ж... Тут поки що "сухар" (не розкрито. – Авт.) ... Це, однозначно, умисне, його ні з ким не поплутали. Стрілець не снайпер, до нього наблизилися і застрелили з близької відстані з пістолета.

Навіть якщо не замовні, розкривати їх не завжди просто. Ось недавній приклад. Івано-Франківщина, Верховинський район. Село, тиша і благодать... Знаходять літню жінку в її хаті, вбита ножем. Злодій проник через вікно, вбив, потім пішов через гори (!) до сусіднього села, іншого району, потім вийшов взагалі до Чернівецької області. Оперативники йшли за слідом, 5 кілометрів причому – за слідами крові (він порізав руку), через гори, але наздогнали аж через тиждень. Мотив – користь. Ось як думаєте, складно розкрити таке, коли в селі від хати до хати 700 метрів, немає жодних свідків?

— Чи є нині в країні серійні вбивці?

— Так. Є низка злочинів, де ми бачимо сліди одних і тих же злодіїв, але поки що не можемо їх ідентифікувати. Є навіть такі, де збіглися ДНК, але особу поки що не встановили. Але це не Чикатило або Кузьменко, не десятки випадків, щоб преса вибухнула. До того ж це злочини минулих років, з 2016 року ознак серійних вбивств ми не бачимо. У всякому разі, мені про такі невідомо.

До речі, затриманням Кузьменка (на прізвисько Елвіс. – Авт.) я займався дуже конкретно. Коли на початку 2008 року мене призначили начальником карного розшуку Київської області, керівник УМВС мені сказав: "Вітаю, але до кабінету свого сядеш тоді, коли зловиш маніяка!" І ось півтора року я прожив, по суті, в Боярських лісах і васильківських полях, поки не спіймали вбивцю і ґвалтівника. Раз на 2 тижні нашу слідчо-оперативну групу заслуховував заступник міністра МВС. Просто рвали нас на частини, виходив я з заслуховування, чесно кажучи, мокрий від напруги... Той факт, що в області орудує серійний вбивця, першим встановив начальник "забійного" відділу карного розшуку області Василь Зварич (зараз він в карному розшуку Одеської області). Він мені ще до призначення говорив, що йдуть за слідом серійника, навіть взяли в листопаді 2007 року підозрюваного, але, виявилося, той переважно лише ґвалтував (щоправда, в тих же місцях, де і Кузьменко), зізнався лише в одному вбивстві. Так і пішов до суду. А насильства і вбивства в області не закінчувалися! Зараз вже можу сказати про те, про що раніше нікому не говорили: ще б годину забарилися зі взяттям маніяка – і він пішов би. У нього в кишені був квиток на московський поїзд! Але встигли... Так, про ту справу можна багато згадувати, але поки що ставимо крапку в нашій бесіді.

ДО РЕЧІ. Поки йшло інтерв'ю, Князєв неодноразово відволікався на телефонні дзвінки. Журналісту сказав: ви присутні якраз під час реалізації розшуку і затримання небезпечної банди, яка нападала на вуличних валютників, грабувала їх і обов'язково вбивала, не залишаючи свідків. Уже є докази на два вбивства – в жовтні в Хмельницькому і в грудні – в Черкасах. Затримали членів банди буквально тільки що сищики Черкаської області, але на території Вінницької області, із застосуванням "новітніх розробок в нашому розшуковій справі". Виявилося, бандити – раніше судимі досвідчені злочинці.

— Ми знали про чотирьох, яких і взяли, – каже Князєв. – Але ось при вас зателефонували, доповіли про п'ятого члена групі. Це жінка, в групі вона стежила за майбутніми жертвами. Бандити готували ще один такий злочин в Чернівцях, ми відстежували, бачили там цю жінку, вона відігравала важливу допоміжну роль: вивела банду на валютника, зуміла завести його до кафе... Але останньої миті банда відмовилася від свого задуму. Тепер на допитах, думаю, зрозуміємо, чому змінили рішення.

Так жінка була знайома з чернівецьким валютником?

— Вибачте, але я вже все, що можна було, сказав...

Автор заголовного фото А. Новицький

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти