Подробиці справи на $ 7,5 млн: екс-глава "Укрспецекспорту", що ховається в Англії, запевняє – все заробив сам

19 вересня 2016, 08:15

Олександр Ільченко Олександр Ільченко

Сергію Бондарчуку інкримінують розтрату і привласнення держмайна в особливо великих розмірах

Звинувачення в заволодінні $ 7,5 млн більше півтора року тому були висунуті Головною військовою прокуратурою колишньому керівнику держкомпанії "Укрспецекспорт". Ще в лютому минулого року Героя України Сергія Бондарчука оголосили у всеукраїнський, а потім – і міжнародний розшук. Йому інкримінують відмивання держкоштів в особливо великих розмірах на міжнародних контрактах з ремонту авіатехніки. Сам же він, перебуваючи у Великобританії, погодився відповісти на питання "Сегодня". Провину заперечує, стверджуючи, що справа є політичною і замовною. Ми вивчили обставини скандальної історії.

Реклама

ВЕРСІЇ СЛІДСТВА. Бондарчук керував "Укрспецекспортом" за часів президентства Віктора Ющенка з березня 2005 року по червень 2010 року. І, на думку прокуратури, зумів непогано заробити на зовнішньоекономічних контрактах з закордонними замовниками – Міноборони Казахстану, приватними компаніями Словаччини, Джібуті і інших країн.

В одному з документів, як повідомили "Сегодня" в Головній військовій прокуратурі, йшлося про те, що в 2005-2008 роках з рахунків "Укрспецекспорту" на користь якихось американської та британської компаній шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей було перераховано в цілому 7,5 млн доларів (точна цифра – $ 7 585 882,53) і 69 тис. євро за консультаційні та агентські послуги, які насправді не надавалися. Йшлося, за версією слідчих, про ремонт іноземних бойових літаків Су-25, Л-39, військово-транспортних Ан-26, вертольотів Мі-8Т та Мі-17, а також двигунів і агрегатів до них. У реалізації контрактів були задіяні авіаремонтні підприємства по всій країні. І нібито на цих контрактах, а точніше – "на підставі свідомо неправдивих актів про виконані роботи" Бондарчук "наварив" ті самі 7 з гаком мільйонів.

До моменту звільнення Бондарчука з "Укрспецекспорту" на його особистих рахунках було $ 10 млн. Прокуратура пов'язала цю суму з послугами контрагентам, які, за її версією, не надавалися, і зробила жорсткі репресії.

З відповіді Головної військової прокуратури на запит "Сегодня": "...накладено арешт на майно підозрюваного: депозитний вклад на загальну суму 10 млн доларів США, житлові та нежитлові приміщення, об'єкти інфраструктури, три дорогі автомобілі і човен" (як дізналися ЗМІ, дорогі авто – це кілька Range Rover, куплених у вересні 2010 року). Печерський суд задовольнив прохання прокуратури і видав дозвіл на привід Бондарчука для обрання запобіжного заходу – тримання під вартою. Оскільки його в Україні не було, клопотання про видачу для притягнення до кримінальної відповідальності пішло до Великобританії, де Бондарчук перебуває і зараз разом з сім'єю. На дії української прокуратури він відреагував різкою заявою в соцмережах. Повідомивши, що гроші і майно, на які накладено арешт, не мають кримінального походження, зароблені чесно, будучи доходом від продажу власного бізнесу, а вся історія нібито інспірована українською владою для його дискредитації.

Реклама

Зацікавилися і екс-заступниками Бондарчука. З відповіді Головної військової прокуратури: "26.02.2016 було повідомлено про підозру колишньому першому заступнику гендиректора ДК Коваленко А. В. за ч. 1 статті 366 КК України. Він підозрюється в тому, що в 2005-2009 роках, діючи при підбурюванні (в оригіналі "за підмовніцтва". – Авт.) Бондарчука С. В., вчинив службове підроблення доповнень до угоди з компаніями США і Великобританії". Пізніше виявилося, що до кримінальної відповідальності притягується не один, а два колишніх заступники Бондарчука, які, за словами Матіоса, "дали свідчення, що викривають екс-гендиректора".

"НАВЗДОГІН ЗА ПОТЯГОМ...". Все це має значення. Незрозуміло інше: впродовж півтора року зрушень у справі Бондарчука не було. У ГПУ про нього мовчали. Як стало відомо "Сегодня", в Україну прилітали представники британських правоохоронних органів – упевнитися в обгрунтованості звинувачень і відсутність політичного підґрунтя переслідування Бондарчука, на чому наполягали у Головній військовій прокуратурі.

Анатолій Матіос підтвердив, що візит був, але ухилився від подробиць, повідомивши лише, що з розшуку Бондарчука не знято. На питання, чому справа затягнулася, головний военпрокурор сказав: "Ситуація складна – пройшло багато часу, а незаконні фінансові операції здійснювалися в офшорах. Крім того, ми зіткнулися з недосконалістю українського законодавства. Перевіряти поточну діяльність оборонно-промислового комплексу, особливо підпадає під сферу іноземної юрисдикції, військова прокуратура самостійно (без участі відповідних органів інших країн) не має права. У оборонці залишився тільки внутрішньовідомчий контроль. Його ефект невисокий. На практиці витрачання коштів, виділених на оборону і сектор безпеки, державою в повному обсязі не контролюється. Тільки якщо хтось напише заяву про вчинення злочину, ми зобов'язані втрутитися. І нескінченно довго бігти навздогін за потягом, який вже набрав швидкість і пішов досить далеко"...


"ЙОГО ГОТУВАЛИ ДРУГИМ НОМЕРОМ В СБУУ"

Василь НЕВОЛЯ, глава робочого апарату НЦБ Інтерполу в Україні:

Реклама

"Підтверджую, що ще в минулому році Сергій Бондарчук був оголошений в міжнародний розшук по лінії Інтерполу. Але у британської сторони – своя позиція. Згідно з її законодавством, червона картка Інтерполу не є обов'язковою підставою для затримання людини, розшукуваного іншою країною. У нас є відповідна відповідь британської сторони. Чи можуть слідчі ГПУ або Головної військової прокуратури зустрітися з Бондарчуком в Лондоні, наприклад, посольство України в Великобританії? Можуть, злітати туди і поспілкуватися. Але це вже не наша компетенція".

Василь ВОВК, екс-начальник Головного слідчого управління СБУ:

"Досить часто я зустрічав Бондарчука в коридорах Служби безпеки, коли він був гендиректором "Укрспецекспорту". У мене було кілька кримінальних проваджень, але не по ньому, а по держкомпанії, якою він керував. Чесно кажучи, до цього часу не зовсім розумію, що там сталося і де найшла коса на камінь. Якщо не помиляюся, Бондарчука готували на підвищення. А потім раптом переграли. У нас же як? Знайдуть компромат і тримають на гачку. У справі Бондарчука не все просто. Моя суб'єктивна думка – провадження у нього було затіяно, щоб усунути як конкурента".

NN, офіцер діючого резерву, експерт дочірньої компанії "Укрспецекспорту":

"Сергія Васильовича висували першим заступником голови СБУ – керівником АТЦ. Він пройшов всі спецперевірки і готувався указ про його призначення... Але в підсумку поставили туди іншу людину, минаючи, до речі, Валентина Наливайченка, який очолював Службу. А щоб притиснути Бондарчука, пригрозили кримінальною справою. Той вирішив, що його, Героя України, не чіпатимуть...".


Реклама

У ВИГНАННІ: "ОБВИНУВАЧЕННЯ ПРОТИ МЕНЕ СФАБРИКОВАНІ"

new_image2_169

Колишні соратники і друзі. Валентин Наливайченко, Віктор Ющенко і Сергій Бондарчук. фото: УНІАН

Висунуті прокуратурою звинувачення колишній шеф "Укрспецекспорту" вважає безпідставними і бачить в своїй справі виключно політичний підтекст, який проявився ще за колишньої влади і отримав розвиток за нинішньої

- Посаду гендиректора "Укрспецекспорту" я покинув на початку 2010 року, відразу після обрання президентом Віктора Януковича, і перейшов в опозицію до нього і членам його команди, – заявив нам Бондарчук. – Кримінальну справу проти мене було сфабриковано і сфальсифіковано ГПУ за вказівкою згори. Я став першим, на кому використовували принцип "Жити по-новому". Але це не має нічого спільного з реальною боротьбою з корупцією. Завдання в іншому – організувати мою дискредитацію і переслідування з політичних мотивів.

- Вам закидають 7,5 млн доларів, нібито відмитих і привласнених в результаті ненаданих послуг за міжнародними контрактами під час перебування головою "Укрспецекспорту". На вашому рахунку знайшли $ 10 млн. Звідки такі суми?

- Мною було цілком легально заробити не 7,5, а 12 млн доларів – від продажу активів власної бізнес-структури, яку придбав ще в 2001 році. Цю суму я вклав на власний рахунок в "Брокбізнесбанку". Влітку 2013 року, дізнавшись, що його планують перепродати людині з оточення Януковича, перевів гроші в "Місто-Банк", а потім переоформив рахунок на матір... Ніяких кримінальних слідів заощадження не мали і не мають. Але прокурорам і слідчим дуже хотілося роздути скандал і відрапортувати про арешт колишнього високопосадовця... Мовляв, за три роки, змінивши умови укладених раніше контрактів на ремонт авіатехніки і за рахунок послуг посередників, глава "Укрспецекспорту" примудрився збагатитися на 7,5 млн доларів, фактично вкравши їх у держави. Це було б смішно, якби не було так сумно. У пересічної людини, за задумом авторів сценарію цього крутого бойовика, повинно було скластися враження про тотальне розкрадання скарбниці. Ну, і про мене – як про головного лиходія. Всі звинувачення сфальсифіковані.

- Розкажіть докладніше про бізнес-структуру, яку продали. Як прийшли в бізнес? На чому зробили капітал? Вам адже тоді ще не було 30 років, вірно?

- Не моє завдання – виправдовуватися. Нехай провину доводить слідство. Презумпцію невинності ще ніхто не відміняв. Наводити назву бізнес-структури, розголошувати інші подробиці – значить, побічно допомагати Матіосу і Ко. Я цього робити не хочу, і адвокати не радять.

- Добре. Але чим заробляєте на життя після арешту рахунку на $ 10 млн? Чи багато відклали на чорний день? Де живете в Лондоні?

- Гроші моєї сім'ї задекларовані дуже давно – від різних угод і фінансових операцій. З них сплачено всі необхідні податки. Ці кошти також відображені в багатьох державних документах (включаючи спецперевірку СБУ). І я, на відміну від деяких прокурорських працівників, надам їх в судах як в Україні, так і Великобританії. Сім'я живе в орендованому в Англії житлі на заздалегідь зароблені кошти.

- Коли вам взагалі вперше пред'явили звинувачення? Чи причетні ви до якихось порушень?

- І в січні 2015 року, коли прокуратура вперше оприлюднила заяви про мене, і зараз категорично заперечую причетність до того, що мені хочуть поставити. Після інавгурації нового президента, в червні 2014-го, я повернувся на службу в підрозділ "Альфа" СБУ звичайним військовослужбовцем. І відразу кілька офіцерів з центрального апарату повідомили, що на них виходили слідчі ГПУ з проханням надати на мене компромат. Мені пред'явили абсурдні звинувачення, що стосуються 2004 року, коли я ще навіть не працював в "Укрспецекспорті". Більше говорити не хочеться, так як буду підказувати Матіосу і його підлеглим їх помилки... Мої британські адвокати, побувавши в Україні, отримали документально засвідчені свідчення людей, готових свідчити про замовний і політичний характер справи в суді Лондона. Імена учасників і виконавців переслідування, сподіваюся, будуть оголошені там.

- Чули, що вас готували заступником голови СБУ, і це призначення лобіював Валентин Наливайченко. Чи могло розслідування бути підступами конкурентів?

- У лютому 2014 року керівництво СБУ дійсно подало виконуючому обов'язки президента Турчинову уявлення про моє призначення першим заступником голови СБУ – керівником Антитерористичного центру. 40 днів керівника АТЦ, який, згідно із законом, організовує роботу і керує антитерористичною операцією, не призначали. Зі мною намагалися торгуватися, пропонуючи інші посади. Але я віддавав звіт, що можу бути ефективний, можу швидко організувати необхідні заходи. Крім військової підготовки, служби в СБУ, знав багатьох командирів підрозділів і в цьому відомстві, і в Міноборони, ГУР, зовнішній розвідці. Ми разом вчилися, дружили, були знайомі багато років...

- Чому вирішили шукати захисту у британської влади? Це був заздалегідь заготовлений "майданчик для відступу"?

- Сім'ю відправив за кордон ще в 2012 році, розуміючи, що влада Януковича не доживе до закінчення законного юридичного терміну. Хотілося бути впевненим, що рідні будуть в безпеці.

- А ви як там опинилися?

- Можна сказати, випадково. Через півроку після повернення на службу мене направили від СБУ на навчання в академію Міноборони Великобританії. Там і застала новина про всеукраїнський розшук. Хоча в СБУ і ГПУ прекрасно знали, де перебуваю. Як тільки закінчився курс навчання, я попросив політичний притулок. Ми все ще в очікуванні. У Великобританії це тривала процедура.

- Чи намагалися з вами зустрітися слідчі ГПУ, наприклад, в посольстві України в Лондоні? Чи готові дати свідчення у відеоконференції?

- Для мене не існує зараз справжнього слідства... Військова прокуратура чомусь цікавиться жирними економічними злочинами, хоча її сфера діяльності, м'яко кажучи, дещо інша... Тому буду співпрацювати тільки з новим українським слідством, яке дійсно захоче об'єктивно розібратися не тільки в моїй справі, а й у інших, так як вони багато в чому взаємопов'язані.

... Отримати коментарі Анатолія Матіоса після заяв Бондарчука нам не вдалося. У Главку воєнпрокуратури відповіли, що слідчий, який веде справу, пішов у відпустку, а без нього – ніяких коментарів.

Позавчора з'явилося повідомлення про екстрадицію з Великобританії якогось громадянина України, чиє прізвище заступник генпрокурора Євген Єнін не назвав. Але в телефонній розмові для "Сегодня" він повідомив, що це перший випадок екстрадиції британською владою за останні 25 років українського громадянина, додавши, що це не Бондарчук. "Раніше існували стійкі стереотипи про те, що у нас неналежні умови утримання підслідних, повальне порушення їх прав, тепер це уявлення змінюється, і сподіваємося, воно торкнеться також інших співвітчизників за кордоном", – сказав Єнін.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти