ТОП найстрашніших серійних вбивць в світі: ким вони були і через що люди стають маніяками

25 січня 2017, 08:30

Корчинський Олександр , Бунецький Дмитро

Найжорстокіші серійні вбивці жили в Колумбії

Автори відразу попереджають: людям зі слабкими нервами краще відкласти цю статтю. Тому що, незважаючи на всі спроби пом'якшити, буде йтися про серійних убивць, які ніколи не церемонилися зі своїми жертвами, проявляючи граничну жорстокість.

На початку 2017 року відкрито нові подробиці справи Ангарського маніяка, Михайла Попкова, який вже був засуджений за 22 вбивства. Він зізнався в 59 нових злочинах, по 47 з них слідчі знайшли докази, які відправили до суду. Якщо всі епізоди будуть доведені, Чистильник стане найкривавішим серійним вбивцею в СНД, залишивши позаду Чикатило, Онопрієнка та Битцевського маніяка. Втім, і це ще не рекорд: Латинська Америка вирвалася далеко вперед. "Сегодня" з'ясувала, як діяв Ангарський маніяк, хто зі світових серійних вбивць претендує на перше місце в кривавому рейтингу і чи є маніяки в Україні.

ПОПКОВ: ЧИСТИЛЬНИК І ГУІНПЛЕН

З 1992 по 2000 рік Ангарськ (Іркутська область, Росія) потрясла серія жорстоких вбивств молодих жінок. Схожий почерк і типаж дозволив слідчим об'єднати їх в одну серію: більшості жінок було від 19 до 28 (одній 15, ще чотирьом від 35 до 40), середнього зросту, схильні до повноти. Все, крім однієї, були п'яні. Тіла знаходили в лісах, прилеглих до проселочних доріг. Злочинець використовував різні знаряддя: сокира, ніж, шило, викрутку, зашморг. Слух про маніяка став поширюватися з 1998 року, але сформована слідчо-оперативна група не знайшла жодних доказів, незважаючи на те, що одна з жертв вижила і навіть впізнала вбивцю – чоловіка в міліцейській формі на ім'я Міша. Справу закрили, визнавши безнадійною, і відновили лише в 2012 році. Кількість підозрюваних скоротили з неймовірних 30 тисяч до 3 тисяч осіб, потім – молекулярно-генетична експертиза і, нарешті, торжество правосуддя. Ангарським маніяком виявився колишній оперативний черговий Першого відділення міліції міста Михайло Попков, який – за дивним збігом обставин – звільнився після того, як став молодшим лейтенантом. Якраз тоді, коли дівчина, що вижила, почала давати свідчення.

Більше десяти років він переганяв машини – тільки "Субару" – з Владивостока, перебуваючи у всіх на виду. Взяли Мішу-Гуінплена, як називав його невеликий кримінальний елемент по аналогії з героєм "Людини, яка сміється" Гюго, прямо в поїзді: якраз їхав за новою тачкою. Його підозрювали в зґвалтуванні і вбивстві трьох жінок, а вже в ОВС Попков дав свідчення у десятках епізодів. У 2013-му йому пред'явили звинувачення в 22 вбивствах і 2 замахах, в на початку 2015-го Іркутський обласний суд відправив Чистильника, як називав себе сам маніяк, в колонію особливого режиму, на довічне.

Чому він став зізнаватися, невідомо. Може, хотів залишитися в комфортному СІЗО або затьмарити Чикатило.

Здавалося, все закінчилося, але Ангарський маніяк раптом заговорив, приписавши собі ще 59 загублених душ. 47 з них вже доведені, інші в роботі. Попкову пред'явили нові звинувачення. Сам маніяк охоче співпрацює зі слідством, бере участь в слідчих експериментах, а правоохоронці жахаються, знаходячи і останки жертв, і знаряддя вбивства.

Чистильник зізнається: вбивав "занепалих" жінок, тих, які приносили біль рідним, не знаючи міри у випивці і похоті. У далекому 92-му він запідозрив у зраді дружину. Слідство запевняє: частково так, але далеко не завжди, це просто виправдання.

Чому він почав зізнаватися, достеменно невідомо. Можливо, подібно безлічі інших вбивць – як кілерів, так і маніяків, – щоб залишитися в більш комфортному, ніж колонія, СІЗО. Може, щоб затьмарити попередників, про яких знімають кіно і пишуть книги. А може, просто замучила совість. Останнє, втім, малоймовірно: на допитах Попков поводиться спокійно, навіть посміхається. З журналістами теж розмовляє охоче – за невелику мзду у вигляді чаю, сигарет і грошей. Каже, що слідів не заплутував – просто не залишав.

"Народився не в тому столітті, – так пояснив в одному з інтерв'ю причину затримання, – не міг передбачити експертизи ДНК".

У будь-якому випадку, якщо провину Попкова за всіма епізодами доведуть, кількість його жертв зросте до 81 (за словами самого маніяка) або 83 (на думку слідчих), що відразу зробить його найкривавішим вбивцею, який за кількістю жертв обійде і Чикатило, і Онопрієнка, і Битцевського маніяка.

knife-316655

ШИПМАН: ВБИВАВ, ЩОБ ЗАРОБИТИ

Навряд чи вийде обійтися без цієї людини в статті про серійних убивць, адже він – абсолютний рекордсмен. Гарольд Шипман народився в сім'ї побожних методистів. Після смерті матері пішов в медичний – щоб рятувати людей. Навчався легко, одружився з дочкою господаря, у якого знімав житло, завів дітей. Порятунок життів раптом обернувся торгівлею наркотичними препаратами, які Шипман крав. Гуманна Британія вилікувала його від наркозалежності, повернула назад відібране лікарське звання – і Гарольд з сім'єю переїхав до Хайду, у передмістя Манчестера, де і затіяв приватну практику.

Перше вбивство Шипман зробив в 1984-му. Літня жінка скаржилася на біль в суглобах, "м'якосердий доктор" запропонував вколоти їй знеболювальне. Старенька отримала 30 міліграмів морфію у вену і тихо померла. Так зник Гарольд Шипман і народився Доктор Смерть, один з наймасовіших серійних вбивць світу. Він відвідував пенсіонерок. Колов їм морфій, забирав на пам'ять якусь дрібничку, потім писав рідним лист зі співчуттями. Пізніше призвичаївся підробляти заповіти – мовляв, залишаю всі свої заощадження єдиній людині, яка дбала про мене на схилі років, у милому лікарю.

Все закінчилося в 1998 році. Шипман убив екс-мера Хайда Кетлін Гранді, приписавши собі 350 тисяч фунтів. Заповіт прочитала дочка загиблої і виявила там безліч граматичних помилок. Зателефонувавши свідкам, які нібито були присутні при оформлення документів, жінка з'ясувала, що їх там не було. Домоглася ексгумації. Дослідження показало передозування діаморфіну. Петля затягнулася навколо шиї доктора стрімко. Підозрювали його багато. Місцевий таксист передав список померлих пацієнтів Шипмана слідчому, їх ексгумували, знайшли сліди морфіну. Родичі жертв теж активізувалися. З 218 підозрілих смертей слідчі відібрали 15, чого вистачило на довічне.

У доктора було похмуре почуття гумору. Наприклад, в смерті пацієнтів він звинувачував... свою ж секретарку, яка "одягала неправильні сережки". До слова, Шипман лікував її родичів – і вбив матір, свекруху і двох тіток. Вже у в'язниці Доктор Смерть зізнався співкамерникові: насправді він убив не 218 осіб, а 508. Шипман повісився у в'язниці за день до 58-річчя.

new_image_293

Доктор Смерть. Такий вигляд мав один з найстрашніших людей світу.

Артем Шевченко

директор Департаменту комунікацій МВС України

В Україні після 2010 року, коли спіймали сексуального маніяка Юрія Кузьменка (на прізвисько Елвіс. – Авт.), серійних вбивць, подібних йому, а тим більше Сергію Ткачу або Анатолію Онопрієнку, не було. Були вбивці, які вчинили два-три епізоди. Підозру викликає громадянин, затриманий в минулому році карним розшуком в Олександрії. Він проходить психіатричну експертизу. Свого часу вже був засуджений за вбивство, отримав 15 років, але вийшов на початку 2016 року по "закону Савченко". І знову взявся вбивати. Влітку минулого року скоїв два доведених вбивства (вбив юнака і дівчину) і ще в одному підозрюється, але поки не знайшли тіла жертви. Ось він, ймовірно, міг би зробити жахливу серію вбивств, якби його не зупинили. Земляки з Волині називали вбивцю "такий, як чорт", тому що у нього в голові нібито дзвеніли "голоси" і взагалі він відрізнявся дивацтвами. Вбивства схожі на ритуальні: він забивав жертви до смерті на релігійні свята і обов'язково поряд з водою.

"РЕКОРДСМЕНИ": КРИВАВІ ЛАТИНОС

Складаючи рейтинг серійних вбивць (див. інфографіку), ми виділили класичних маніяків-одинаків. Спочатку здивувалися, бо туди не потрапив жоден з відомих американських вбивць (на кшталт Теда Банді, Зодіаку і інших Едів Гейнів). Потім жахнулися: перші рядки міцно зайняли представники Латинської Америки, які (ймовірно) вбивали сотнями.

По клику – большое изображение.

"ЗВІРІ" І "МАТАДОР". Луїс Альфредо Гаравіто Кубільос більш відомий в Колумбії як Звір і Гуфі – на честь мультперсонажа. Місцеві ЗМІ прозвали його "найгіршим серійним вбивцею в світі" – і, можливо, так воно і є. За кількістю доведених злочинів він абсолютний світовий лідер: 138 зґвалтованих і вбитих хлопчиків. Вибирав дітей з бідних сімей, від 6 до 16 років. Пропонував іграшки, гроші і вів "прогулятися". Коли діти втомлювалися, накидався, ґвалтував, перерізав горло і часто розчленовував тіла. Гаравіто заарештували в 1999-му, він відразу зізнався в 140 вбивствах, а потім, коли намалював карту поховань, кількість можливих жертв зросла до 300, а то і 400 дітей. Зараз він у в'язниці.

Педро Алонсо Лопес, колумбієць, відомий як Монстр Анд, народився в сім'ї жорстокої повії. За те, що він у вісім років зайнявся сексом з власною семирічною сестрою (за словами Лопеса, сестра була не проти), мати вигнала його на вулицю. Там Педро підібрав якийсь чоловік, замкнув у власному будинку, ґвалтував і "позичав" іншим педофілам за символічну плату. Далі була школа для сиріт – і знову насильство, на цей раз з боку вчителя. Потім життя на вулиці, дрібні крадіжки та викрадення автомобілів. Досягнувши повноліття, він знайшов свого "господаря-сутенера", зґвалтував його і здер з трупа шкіру. Так само вчинив з трьома колишніми "клієнтами". Лопеса взяли, але суд порахував знущання пом'якшувальною обставиною і дав юному вбивці вісім років. У в'язниці він убив ще чотирьох. А потім вийшов на свободу і вдарився в усі тяжкі. Тільки на одному з поховань Монстр Анд зарив понад півсотні жінок. Всього ж Педро визнали винним у вбивстві 110 жінок в Колумбії, Еквадорі і Перу. Загальна кількість жертв може досягати 350, а то і більше. Він відсидів свій термін. Нинішнє місцезнаходження Лопеса невідоме.

Ще один колумбієць, Даніель Камарго Барбоса, починав "в парі" з співмешканкою – та заманювала дівчат, він їх ґвалтував. Потім – тюремний термін (вже другий, перший – за крадіжку). Вийшовши на свободу, Барбоса убив дев'ятирічну дівчинку, був заарештований, зізнався в 80 вбивствах, але сів тільки за одне. І ... втік – влада порахувала його мертвим, ЗМІ і зовсім заявили, що Барбосу з'їли акули. Насправді він втік в Еквадор, де за два роки зробив 52 зґвалтування і вбивства. Попався з одягом останньої жертви – і знову сів, причому в ту саму в'язницю, де знаходився Педро Лопес. Барбосу визнали винним в 72 вбивствах, реальна кількість жертв може досягати 150.

На відміну від своїх колумбійських "колег" бразилець Педро Родрігес Фільо, відомий як Педро-Матадор і Маленький Педро-Вбивця, не дуже-то прославився на свободі. В утробі матері він отримав черепну травму: батько, розсердившись, штовхнув її в живіт. Уже в 13 років штовхнув кузена в прес для очерету, той ледь вижив. У 14 застрелив віце-мера міста: той звільнив його батька, шкільного охоронця, за злодійство. Наступною жертвою став торговець наркотиками. Потім – співмешканка. До 18 років за плечима Фільо було сім жертв. Після вбивства свого батька, серце якого Педро з'їв, він сідає у в'язницю. І тут розкривається по повній: психопат і параноїк Педро-Матадор вбиває... 47 осіб! Включаючи трьох інших серійників, яким не пощастило опинитися поблизу. У 2003 році Фільо зізнався у вбивстві 71 людини, загальна ж кількість жертв може досягати сотні і більше. Зараз знаходиться на примусовому лікуванні.

ВЕЛОСИПЕДИСТ З СОКИРОЮ. Монстр-вбивця з Китаю Ян Сіньхай був четвертою дитиною в сім'ї фермерів-бідняків. "Тупоголові фермери з інстинктом розмноження", – скаже він потім. З дитинства багато читав, був замкнутим. Кинувши сім'ю в 16, займався чим доведеться, підробляв найманим робітникам. Грошей це не принесло, тому майбутній маніяк зайнявся крадіжками (за іншою версією – спробував зґвалтувати дівчину) і загримів до трудового табору. Після чого вийшов і вирішив вбивати "недостойних". Забирався в фермерські будинки, брав їх же сокири, лопати, молотки і рукавички. І розправлявся з цілими сім'ями. Сіньхай тримав в страху чотири провінції Китаю, переміщаючись між ними на велосипеді. Попався по чистій випадковості – в торговому центрі поліцейський звірив його з фотороботом. Зізнався, що вбивства здійснював "із задоволення". Був страчений пострілом в потилицю.

Юрій Ірхін

психолог-криміналіст, атестований судовий експерт, кандидат психологічних наук

Людина відрізняється від тварини тим, що здатна регулювати інстинкти. Якщо тваринні інстинкти накладаються на певні риси особистості і навколишнє середовище, вони можуть переважати над розумом. У підсумку виходить маніяк, схильний до інстинктів. Твердження про те, ніби маніяками народжуються, що це визначено генами, просто міфи. Зовні небезпечні маніяки нічим не виділяються, можуть навіть вважатися зразковими сім'янинами, громадськими діячами, як, наприклад, Чикатило. Їх виникнення залежить виключно від соціального благополуччя суспільства. Якщо в суспільстві напруження, соціальні гальма ослаблені, кількість маніяків може збільшуватися.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Читайте Segodnya.ua у Google News

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти