Сім несподіваних фактів про корупцію

9 грудня 2016, 07:41

Знищивши корупцію, можна за рік збільшити бюджет на 500%, підрахували експерти

Починаючи з 2004 року, 9 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Він був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в честь того, що в цей день в 2003 році в Мексиці була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції.

Реклама

Головною метою заснування такого дня є поглиблення розуміння проблеми і ролі Конвенції в запобіганні корупції й боротьбі з нею. Хто б міг подумати, що активно вивчати корупцію і системно боротися з нею на міжнародному рівні почали всього 12 років тому. Адже існує це явище з найдавніших часів. Єгипетські фараони, давньоримські імператори, і європейські монархи свого часу стикалися з різними формами корупції і по-різному їй протистояли. За тисячоліття історія цієї боротьби обросла багатьма цікавими фактами. Їх зібрали експерти торгового майданчика Zakupki.Prom.ua – офіційного учасника Системи електронних державних закупівель ProZorro.

Корупція дослівно означає порочність

Слово "корупція" з латинської перекладається як "псування, гниття, розпад, розкладання, порочність, розбещеність". Всі ці слова демонструють, що відбувається з суспільством і країною, де панує звичка вимагати гроші за все і всюди.

Все починалося з підкупу суддів і свідків

Реклама

Раніше, коли йшлося про корупцію, в першу чергу мався на увазі підкуп служителів Феміди. Так, в Стародавньому римі термін "corrumpere" використовувався в значеннях "підкуп судді" або "зміна за гроші показань в суді". При чому навіть в священних книгах різних релігій є заборона саме на хабарництво в судах.

Корупція і війна – кращі друзі

Рівень корупції в країні так чи інакше пов'язаний з її миролюбністю. Так, в 2015 році найбільш корумпованими країнами виявилися Сомалі, Північна Корея, Афганістан і Судан. Всі вони постійно або беруть участь у військових конфліктах, або знаходяться на межі війни. У той же час, в рейтингу пацифізму за 2015 рік лідирують Ісландія, Данія, Австрія, Швейцарія і Канада. Ці ж країни останніми роками перебувають в топі найменш корумпованих країн.

Знищивши корупцію, можна за рік збільшити бюджет на 500%

Всесвітній банк (The World Bank) запевняє: за рік чиновники набирають хабарів на суму, що перевищує 1 трильйон доларів. При цьому країни, які виходять на стежку війни з корупцією, отримують помітний ефект – щорічні доходи в їх казну можуть вирости аж до 500%!

Реклама

Рівень корумпованості залежить від віросповідання

У 2001 році в журналі "Journal of Japanese Trade & Industry" (Японія) було опубліковано дослідження, яке встановило причинно-наслідковий зв'язок між віросповіданням, яке переважає в країні, і рівнем корупції в ній. Так, вчені з'ясували, що найменш корумповані народи, сповідують протестантизм (Фінляндія, Данія, Швеція, Канада і т.д.), за ними слідують римо-католики (Південна Європа і Латинська Америка), потім – мусульмани і народи Азії. І замикають список – народи Африки, а також народи, що складаються з православних або атеїстів.

У Данте хабарники киплять в смолі на 8-му колі пекла

Карати корупціонерів самими кардинальними методами запропонував ще Данте, розмістивши їх у своїй "Божественної комедії" на 8 колі пекла. Саме туди були відправлені високопоставлені духовні особи, які торгували церковними посадами, та інші хабарники.

Пошук легкої наживи сильно розвиває фантазію

Реклама

Іноді корупціонери відрізняються особливою винахідливістю. Наприклад, в 16-му столітті, під час бурхливої діяльності англійського мореплавця і за сумісництвом пірата Френсіса Дрейка, іспанські чиновники вміло списували на нього пограбування скарбниці. Він дійсно не упускав можливостей напасти на іспанські колонії в Південній Америці. Але ось розкрадали державні гроші самі чиновники.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти