Чому в Києві підвищився рівень злочинності і що з цим робити

Розкривання злочинів в 2015 році становить лише 23,3%. Всьому виною – масові скорочення в МВС і нелегальна зброя в населення, вважають експерти

Згідно зі статистичними даними, отриманими "Сегодня.ua" від Головного управління Національної поліції в Києві, протягом 2015 року рівень злочинності зріс, а рівень розкриття злочинів – навпаки, знизився. Так, показник розкриття злочинів склав всього 23,3%: з більш 54 тисяч злочинів було розкрито менше 13 тис. Для порівняння: в 2013 році показник розкриття становив – 26,6%, а в минулому році – 24,6%. Тобто, можна говорити про те, що в столиці підвищено рівень криміногенності.

22_01

Реклама

Так, днями в столиці обікрали депутата Київради, голову постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Андрія Страннікова. У числі вкрадених речей – фото- і відеоархів за все життя депутата.

Ця справа – позитивний приклад оперативних дій правоохоронних органів: вкрадені речі знайшли до ранку.

Злочинці у своєму прагненні до збагачення переходять всякі заходи. Один грабіжник серед білого дня схопив 57-річну жінку за шию і почав душити, а потім нападаючий вирвав з вух жінки золоті сережки і зник. Вже через 20 хвилин поліція схопила нахабного зловмисника, а прикраси повернула потерпілій.

Реклама

За останні два роки в столиці кількість скоєних злочинів зросла від майже 46 тис. до 54 тис. Більшу частину злочинів традиційно становлять крадіжки, і з роками їх частка тільки зростає: з 39% в 2013 році до 42% в 2015-му. Найчастіше злочинці грабують квартири (частка цих крадіжок в цей році становить 10,6%), а ось кишенькові злодії показуються рідше – показник цього виду крадіжок вдвічі менший (5%).

Умисних вбивств в цьому році в Києві відбувалося стільки ж, скільки в 2013-му – 0,16% від загальної кількості злочинів. У 2014 році цей показник був в два рази вищим (0,3%).

222

Реклама

Стільки ж людей, скільки в минулому році, було відмічено в шахрайстві (12,3%). До слова, два роки тому випадки шахрайства відбувалися частіше: їх частка становила 14,7% від загальної маси злочинів.

Зменшилася й кількість зґвалтувань: з 0,05% в 2013 році і 0,06% в 2014 році – до 0,04% в 2015 році.

Однак за два роки зросла кількість пограбувань (з 5,91% до 6,81%) та розбоїв (з 0,45% до 0,65%).

При цьому найбільше злочинів за весь поточний рік було зареєстровано в Дніпровському районі Києва – 6 961 (розкрито було лише 1 659). Найбільший показник розкриття злочинів показує Голосіївський район – 27,8%. Найнижчий відсоток розкриття злочинів – біля Печерського району (15,6%).

222_01

Чому злочинів стало більше, а розкривання знизилося

1. Недовіра до правоохоронних органів

Авторитет правоохоронних органів був підірваний вже давно, але під час Революції Гідності він був розтоптаний остаточно. Це, безумовно, відбилося на рівні злочинності в країні.

Валерій Кур, колишній керівник Управління кримінальної розвідки ГУБОЗ МВС України, розповідає: "Багато прекрасних професіоналів були просто вимиті з цієї системи. Систему знекровили. На момент революції в 2013-2014 році там залишилася група осіб з чисто меркантильних інтересів, або ж ті, кому нікуди було більше йти. Зараз Патрульна поліція виконує швидше публічні функції, це більше профілактика злочинів. А основну масу тих, хто займався реальною боротьбою зі злочинністю, розкриттям і недопущенням злочинів (приховані, маргінальні і латентні структури Міністерства внутрішніх справ), які несли на собі основний тягар, – сьогодні їх зробили нелегітимними. Вони впродовж останніх ось двох років сиділи, як на валізах, розуміючи, що їх скоро викинуть. Яка там робота?"

За словами Валерія Кура, з осені 2013-го року щодня в тіньовій злочинний бізнес йшли тільки з однієї столиці сотні тисяч доларів – від грабежів, шахрайства і особливо кишенькових крадіжок, тому що ніхто з підрозділів МВС на Майдані не з'являвся – побоювалися народного гніву, спрямованого на "ментів".

У зв'язку з цим створення нової Національної поліції позитивно впливає на імідж правоохоронних органів. У поліції, яка замінює міліцію, є всі шанси зламати стереотип про жадібне корумповане "сміття". Однак є й зворотна сторона медалі: професіоналів в МВС готували десятиліттями, а нові поліцейські були підготовлені всього за кілька місяців, так що експерти побоюються того, що реформа МВС – може бути, зовсім не реформа, а ребрендинг.

2. Нелегальна зброя

Недовіра населення до правоохоронних органів, у свою чергу, живить попит на нелегальну зброю. На думку експертів, саме надлишок на руках у простого населення зброї породжує високий рівень злочинності.

Георгій Учайкін, голова Асоціації власників зброї, каже, що в Україні колосальний оборот нелегальної зброї, за допомогою якого і відбувається більшість злочинів.

"Ми проводили опитування, і воно показало, що тільки самі громадяни можуть вплинути на стан громадського порядку. Міліції ніхто не довіряє, СБУ не довіряють, суддям не довіряють, прокуратурі не довіряють. Явка на останні вибори була мізерною – зрозуміло, що і парламенту не довіряють. Ніхто нікому не довіряє", – розповідає Георгій Учайкін.

І те, в країні йдуть військові дії, на фоні тотального збідніння населення тільки сприяє процвітанню чорного ринку зброї.

"Ринок нелегальної зброї – це бізнес. Якщо в зоні АТО автомат Калашникова можна купити, скажімо, за ящик горілки, а тут його можна продати за кілька сотень доларів, то зрозуміло, що з'являються спритні бариги, які там хочуть купити дешевше, а тут продати подорожче".

3. Брак кадрів

Низький показник розкритих злочинів можна пояснити також недостатньою кількістю співробітників. Враховуючи те, що в ході реформи в МВС відбулися масштабні скорочення, і до кінця року в правоохоронній системі залишиться не більше 152 тисяч поліцейських, на них лягає в 10 разів більше навантаження. "На одного оперативно-слідчого співробітника приходиться сьогодні, умовно кажучи, 10 матеріалів, де закладені людські долі. А повинно бути 1-2. І працювати над цими 1-2 справами потрібно у складі оперативно-слідчої групи. А тут одній людині доводиться робити те, що повинні робити десятеро. І кожна така справа він повинен за день кинути хоча б кілька папірців: провести допит, кудись з'їздити, з кимось поспілкуватися, когось викликати, провести якусь експертизу... Це такий обсяг роботи! Та у правоохоронців сьогодні рук просто не вистачає!", – пояснює Валерій Кур.

До того ж, за словами експерта, якщо раніше займалися "марафетом" (не показували реальну статистику скоєних злочинів, багато чого приховували і не реєстрували), то тепер реєструється все. "Потік заяв про злочини збільшився в рази, в десятки разів. Це сьогодні не дає можливості розкривати і однієї десятої справ. Якщо наприкінці 80-х у Києві розкриваність була майже 90%, особливо таких видів тяжких злочинів, як крадіжки, вбивства. З усіх вбивств було не розкрито в рік від сили один-два злочини, уявляєте? І це був вже, скажімо так, резонанс, шок для багатьох керівників".

Як можна знизити злочинність в Україні

1. Легалізація зброї

"Відчуття небезпеки громадян не покидає. Так що люди закривають очі на порушення закону і йдуть на нелегальний ринок, тим самим формуючи попит на нелегальну зброю", – каже Георгій Учайкін. А щоб зупинити попит на нелегальну зброю, потрібно дати людям в руки зброю легальну, вважає він.

На його думку, Україна повинна прийняти закон "Про цивільну зброю і боєприпаси", який вже рік лежить в парламенті – щоб дати людям право на збройний захист, і щоб вони не були зобов'язані чекати приїзду поліції – адже буває, коли хвилина зволікання може коштувати життя.

"Молдавани з 1994 року живуть з таким законом, і злочинність там в рази менше, ніж в Україні. Всі країни Балтії живуть з таким законом і при цьому інтегровані в Євросоюз. Зате Україна, якщо я не помиляюся, на третьому або 4 місці в світі за кількістю правоохоронців на 100 тис. населення при такому-то рівні злочинності. Україні цей закон потрібен вже 24 роки", – вважає експерт.

"Легальне зброя відстежується, продається під контролем держави, людина походить навчання, розуміє наслідки її застосування. Так що не бійтеся легально озброєної людини – бійтеся того, у кого є нелегальна зброя", – закликає Георгій Учайкін.

Валерій Кур не цілком згоден з тим, що легалізація зброї допоможе знизити злочинність в Україні. "Це штучні заходи. Спочатку треба вилучити всю незаконну зброю, а потім надавати можливість володіти, купувати і використовувати законну зброю", – говорить експерт.

За його словами, переважно нелегальною зброєю сьогодні володіють не прості громадяни, а не підвладні державі збройні формування, які проводять певну політику в інтересах своїх лідерів або фінансово-промислових груп.

"Нелегальна зброя більшою мірою знаходиться не у простих громадян, які її у себе на горищі тримають, а більшою мірою у тих осіб, які можуть намагатися впливати на ситуацію не тільки в боротьбі із зовнішнім противником, але і з противником внутрішнім. Це і політична боротьба, ось що небезпечно. Ось чому треба вилучати цю зброю – її завжди можна буде використовувати не тільки в чисто бандитських цілях, а і з метою чисто політичних", – застерігає Валерій Кур.

Він переконаний, що на рівень злочинності може вплинути тільки авторитет державних силових структур. "Я думаю, державі просто треба законним способом посилити вплив силовиків – щоб вони реально стали сильними, тоді, якщо не буде зброї, що не буде збройних формувань, не підвладних державі, порядок поступово відновиться", – прогнозує експерт.

2. Люстрація і приватні охоронні фірми

Георгій Учайкін називає ще один спосіб зменшити рівень злочинності і підняти розкриваність злочинів: потрібно скоротити і тотально люструвати штат МВС (реформу МВС проводять і планують закінчити до 2017 року – прим. Ред.), а також внести зміни і до закону про охоронну діяльність: надати право приватним охоронним компаніям володіти зброєю для здійснення охоронної діяльності, і залучати їх до охорони громадського порядку.

"Зараз у нас на приватному охоронному ринку більше 4 тисяч підприємств, в який працює більше 500 000 співробітників, але охороняти вони нікого не мають права, тому що у них немає можливості, немає зброї", – зазначає експерт. Якщо наділити приватні охоронні фірми повноваженнями щодо захисту правопорядку, це може позитивно відбитися на безпеці в країні.

3. Контроль громадянського суспільства

"Обов'язково все, що робиться сьогодні по частині реформи, має бути публічним. Треба не приховувати відверті недоліки, щоб населення бачило і розуміло, яка нова поліція створюється. А суспільство має стежити за ходом реформи – через громадські організації, засоби масової інформації, всілякі структурні підрозділи, комітети, демократичні альянси. Суспільству треба владі не давати спокою. Тоді ця реформа відбудеться, ми переживемо цей хворобливий період швидше, краще, чистіше. Але це, звичайно, справа не кількох місяців – декількох років", – прогнозує Валерій Кур. І тоді, упевнений він, в Україні сформується зовсім нове уявлення про правоохоронних органах.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Допомога під час війни
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51890.97

Bitcoin Cash (BCH)

265.45

Binance Coin (BNB)

383.44

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

3017.79

Litecoin (LTC)

69.18

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти