Інтерв'ю з другом Грабовського: "Ще до викрадення у Юри вкрали зброю і светр"

Друг загиблого адвоката Юрія Грабовського, який захищав одного з російських спецназівців, яких обміняли на Надію Савченко, розповів сенсаційні факти у справі вбитого

У справі про викрадення і вбивство відомого українського адвоката Юрія Грабовського, який захищав одного з російських ГРУшників (Александрова), які отримали 14 років ув'язнення і вже обміняні на Надію Савченко, слідство продовжене на два місяці, приблизно до середини липня. Причина – досі не отримані результати деяких експертиз. Крім того, один з двох підозрюваних у вбивстві відмовився від своїх свідчень. Наше джерело в силових відомствах стверджує, що хлопець скаржиться на психічну хворобу, каже, що нічого не пам'ятає, тому його показаннями можна вірити. Джерело пов'язує це з бажанням затягнути процес, який загрожує закінчитися для вбивць довічним терміном. "Сегодня" поговорила з Ігорем Черезовим – товаришем і колегою убитого адвоката, що представляє його інтереси.

- Юрію зараз дехто приписує мало не антиукраїнську позицію, мовляв, за своїми переконаннями він взявся захищати російського спецназівця, – каже Ігор Юрійович. – Це абсолютно не так. За часів Майдану Юрій якраз дуже активно працював, визволяючи патріотів, затриманих режимом, з райуправлінь міліції. Що стосується захисту спецназівця, то, думаю, будь-якого професійного адвоката було б цікаво шукати правду у справі, в якій проти тебе працює ціла державна машина. Втім, упевнений, що багато хто б і відмовилися саме через можливі загрози. Юрій не побоявся...

Реклама

Що стосується самого входження Грабовського в справу ГРУшників, то він не був першим адвокатом Александрова. У структурі безоплатної правової допомоги (БПП) існує комп'ютерна система розподілу тих адвокатів, які в ній перебувають (Черезов туди не входить). Професіонали називають її "барабан". Через "барабан", говорить Черезов, вступила в справу Оксана Соколовська, яка теж захищала російського спецназівця. Можливий варіант, продовжує він, коли юрист, дізнавшись про прийдешню резонансну справу, може повідомити про це в БПП і попросити, якщо виникне необхідність в безкоштовному адвокаті, вибрати саме його. В такому випадку автоматика "барабана" може залишитися в стороні... Можлива і ситуація, коли "барабан" видасть кандидатуру, а обраний юрист відмовиться (або відсутня, хворий). І другий, третій... У підсумку справа без всякої корупції потрапить до того, хто може здійснювати захист. Тим більше що є терміни, наприклад, три дні на обрання запобіжного заходу, де зобов'язаний бути присутнім адвокат. Порушувати їх не можна. Бувають випадки, коли підозрюваний, який отримав БПП, від неї відмовляється і вирішує найняти платного адвоката. Але у випадку з Грабовським цього не було, він захищав Александрова безкоштовно.

- Ми з Юрієм зустрічалися часто, – продовжує адвокат, – обидва представляли інтереси Миколи Мартиненка (екс-нардеп. – авт.). Як мінімум через день телефонували один одному або бачилися. У справі Александрова він вважав, що вона неграмотно "склепана", є процесуальні, юридичні та доказові помилки слідства. Наприклад, він стверджував, що куля, знайдена в черепі убитого (за версією звинувачення, ГРУшниками), не могла туди увійти, будучи випущеною зі зброї, наданої наслідком. Вона просто б не підійшла за розмірами, бо була більше отвору... Так що наші бійці були вбиті як мінімум з іншої зброї. А це впливає на кваліфікацію звинувачення.

Грабовського викликали на допити в СБУ... Хоча захист будь-яких обвинувачених, навіть передбачуваних вбивць, – це наша робота. І полягає вона не в тому, щоб обов'язково довести, що людина невинна, а в тому, щоб не постраждав дійсно невинний. Грабовський був яскравим представником саме такого напрямку в адвокатурі. Ті, хто його добре знав, не можуть і не хочуть вживати по відношенню до нього слово "був". Багато хто навіть не видаляють його номер телефону з пам'яті гаджетів, настільки не віриться в смерть Юри... І під час відспівування в соборі не було де яблуку впасти, стільки прийшло народу. Це свідчення поваги до професіонала і прекрасної людини.

Реклама

Час для злочину викрадачі вибрали вдало – березневі свята. У цей час багато хто відпочиває, і ніхто не здивується відсутності людини на місці. Свою поїздку до Одеси Юра планував, забронював в "Аркадії" номер, і це не було секретом. У минулому році його обрали на з'їзді адвокатів заступником керівника Вищої дисциплінарної кваліфікаційної комісії адвокатури України. Це орган, який розглядає всі скарги, що надходять на адвокатів. Він має реальний вплив, аж до того, що може позбавити людину адвокатського свідоцтва.

- А не розглядається версія, що причиною загибелі Юрія було те, що він комусь насолив, працюючи в цій комісії?

- Ні. Це орган колегіальний, і рішення приймається більшістю голосів. Так що особисто Юрій нікому насолити не міг. Але ця робота вимагала частих поїздок по Україні. І поїздка в Одесу не була незвичайною. Для зустрічей з адвокатами якраз більше підходять вихідні і свята, бо в інший час більшість юристів зайняті в процесах, зустрічаються з підзахисними і т. д. Ось і в березні було чотири вихідних дні. Ми з Юрою, по-моєму, востаннє спілкувалися 4 березня, по телефону, і в той же день я полетів за кордон. Ніяких побоювань Грабовський не висловлював. Втім, за кілька тижнів до того він мені подзвонив і розповів про дивну історію. За його словами, з сейфа на роботі зникли дві одиниці зброї (газовий і травматичний пістолети), а з дому – светр. Причому сейф не був розкритий, і слідів злому не було – схоже на професіоналів зі спецслужб... Я йому порадив написати заяву в поліцію і надати те, що трапилося розголосу, щоб зброя десь не "засвітилася" в злочині, а заява випадково не "зникла". Зброя і светр так і не знайдені, загадка залишилася. Думаю, речі планувалося якось використовувати, щоб підставити Юрія, але все пішло за іншим планом.

Реклама

Отже, 5 березня Юра поїхав в Одесу. І ніхто б його швидко не кинувся (він жив один), якби не домовленість з головою суду у справі ГРУшників, що 7 березня Грабовський вийде на зв'язок для узгодження ряду процесуальних моментів. На зв'язок він не вийшов, і стурбована суддя написала заяву в поліцію. Юра адже був дуже пунктуальним, і відсутність з ним зв'язку (а адвокати зазвичай завжди на зв'язку) виглядало підозрілим. Але по-справжньому всі занепокоїлися і стали Грабовського шукати 9 березня, коли Юра не з'явився на засіданні у справі спецназівців. Це вже було з ряду геть... До того не особливо турбувалися, бо, за словами помічника Соколовської, у якій з Грабовським офіси поруч, Юра з'являвся на роботі 6 березня в супроводі молодого чоловіка. Щось взяв в кабінеті і через хвилину пішов. Більше його колеги не бачили...

Мені теж подзвонили 9-го числа, запитали, чи не знаю я, де Юра? Я був за кордоном, і Юра знав, що прилітаю лише 9-го ввечері, тому навряд чи став би мені дзвонити до того. Так я відповів друзям, але теж занепокоївся – все це не було схоже на Юру.

За ці дні кілька разів з'являлися дивні пости від Юри і від його імені в інтернеті. Але лише коли почалися справжні пошуки, з 10 березня, стали придивлятися до цих повідомлень, розгледіли, що там, де він знявся на тлі стіни, у нього дивно заламали піджак, тобто схоже, що рука вивернута... Плюс піджак одягнений на майку, нерадісне вираз обличчя і т. д. Тоді ми розклали один знімок на складові і зрозуміли, що зроблений він не айфоном, який був у Юри, а "Мотороллою", про що повідомили правоохоронцям. Шукали одночасно і ми, колеги, і поліція, і військова прокуратура, якій треба сказати дякую за професійну роботу. Реформа прокуратури, слава Богу, поки згубно не торкнулася цієї структури, ... 12 березня я з співробітниками поліції брав участь в обшуку квартири, де Юра жив (брав участь як представник адвокатської спільноти). Були чутки, нібито військова прокуратура шукає докази, які були у Юри у справі ГРУшників. Але це лише чутки, впевнений, що ніякі докази вже нікого не цікавили, бо було зрозуміло, що справи ГРУшників раз Савченко будуть між собою корелюватися, раз посадять Надю, то посадять і спецназівців. Так поліція і не шукала нічого подібного. Оперативників цікавили лише особисті речі Юри, які б стали в нагоді при проведенні експертиз, в тому числі генетичної – адже кримінальне провадження було відкрито за фактом вбивства, так зазвичай робиться при зникненні людини (хоча, коли заходили в квартиру, жевріла надія, а раптом Юра вдома, хіба мало, захворів, стало погано)...

Потім ми, адвокати, першими виявили, що телефон Юри "засвітився" в Єгипті, і повідомили про це в СБУ. Про подальший все знають, як затримали одного, а потім і другого підозрюваного. Цей був знятий на відео в банкоматах під час зняття грошей з картки Юри. Це нас збентежило, бо що це за крутий злочинець, який не знає, що банкомати обладнані камерами. Дивно й те, чому вони вирішили грабувати Юру в Одесі, а потім везти до Києва. Адже завжди залишається ризик, що на такому шляху щось трапиться, наприклад, жертва втече або дасть знати про себе... Оскільки було відомо, хто він, кого захищає, могли "наїхати" і в Києві. Тому версія про "просте" пограбування викликає сумніви. Хоча саме вона – головна, базується на знятті грошей, причому телефон Юри в Одесі вимкнувся 5 березня о 20:00, а вже через півгодини грабіжник "засвітився" біля банкомату.

Спочатку у нас, колег Юри, була також версія про причетність до злочину (викрадення, про вбивство ми тоді не знали) російських спецслужб. У зв'язку з цим ми очікували три речі. Перша – наприклад, на російському ТБ з'явиться Юра і заявить, що його в Україні переслідували і він, рятуючи себе, виїхав в РФ. Зрозуміло, що під дією певних транквілізаторів і спецзасобів людина може наговорити все, що їй велять. Підтвердженням такої версії було те, що на відео, оприлюднене військовою прокуратурою (записано, судячи з усього, 5-го числа в Одесі), Грабовський явно був не в собі, причому не п'яний, а саме під якоюсь "хімією", і говорив з чужих слів. Звичайні люди, як правило, доступу до таких засобів спрямованої дії не мають. А спецслужби – запросто.

Друге, чого могли очікувати, – що Юру знайдуть, не дай Бог, убитим з, умовно кажучи, "візиткою Яроша". Тобто спецслужби РФ могли все звалити на українських націоналістів, як помсту за те, що захищав "неправильну" людину.

Третє – якби його викрали росіяни, а він навіть під спецзасобами не став би озвучувати те, що їм треба, тоді Юра просто зник би, а від його імені імітувалися б різні повідомлення в інтернеті, ніби він іммігрував, боячись переслідувань в Україні. Тільки грамотніше, ніж це зробили реальні викрадачі: там і стиль не був Юри, і нерозумно публікувати фото готелю без самого себе, що відразу викликало підозри у друзів...

Тобто якщо викрадачі діяли на замовлення, то в наявності ексцес виконавця, тобто справа доручили дилетантам. Звідси і всі скоєні ними дурниці, аж до поховання поблизу села, де живе рідня одного з заарештованих. Причому в півсотні метрів від ями, де закопали Юру, є болото. І якби тіло кинули туди, то навряд чи коли-небудь його знайшли...

Але, як відомо, нічого з цих речей не відбулося. Російські ЗМІ взагалі мовчали, поки не почався міжнародний скандал.

-3_1__

Грабовський на відпочинку. Юрій завжди одягався дуже яскраво. ФБ Ю. Грабовського

- Мусується версія, що злочин скоєно на сексуальному грунті. Вона розглядається вами і прокуратурою?

- Юра ніколи не приховував своєї нетрадиційної сексуальної орієнтації, про це знали всі в адвокатурі. Він ніколи не підкреслював орієнтацію, вона не була викликаючою, епатажною. Щоб заманити людину на зустріч, зовсім не потрібно використовувати сексуальні, релігійні або інші складні мотиви. Досить пообіцяти, скажімо, якусь інформацію ... Думаю, що версія, ніби Юра поїхав в Одесу погуляти, використовуючи також гомозв'язки, не надто заможна. Хоча б тому, що всі речі, в яких Юра гуляв на вечірках, залишилися у нього вдома, я сам бачив. Він же поїхав в джинсах і піджаку. Так для відпочинку він ніколи не одягався, повірте.

Правоохоронці розслідують не тільки здирство, а й російський слід. Бентежить всіх записане з Юрою відео – до чого б воно звичайним грабіжникам? Шантажувати? Так він, залишившись в живих, обов'язково б розповів, що наговорив за все під погрозами або "хімією". А ось в політичному сенсі тут можна пограти...

І версія про те, що Юрі помстилися українські націоналісти, існує, але теж не особливо підтверджується. У таких випадках, як правило, та чи інша сила оголошує, що це їх рук справа, наприклад, помста за такі-то дії. Але цього не сталося. Та й ніколи Грабовський не виступав проти України. Правоохоронців критикував, але завжди за справу, причому їх критикують багато...

А якщо говорити про українські спецслужби, скажімо, про бажання чогось перешкодити в суді над ГРУшниками, то на момент вбивства це вже не було актуально. Думаю, все було вирішено політично, на високому рівні, і прибирати Юру не було сенсу. Життя, як бачите, все підтвердила: ГРУшників засудили до великих термінів і одразу ж обміняли на Надю Савченко. Хоча за Юрою реально було стеження, він цього не приховував, навіть жартував, мовляв, дивіться, яка у мене охорона... Ми, адвокати, провідні резонансні справи, все знаємо, що наші телефони слухаються, пошти періодично зламуються, проти нас можуть відкрити кримінальне провадження і викликати на допит...

- А ви не допускаєте ще таку версію, що готувалася провокація проти Грабовського по одному плану (згадаймо так і незнайдені светр і зброя), але раптово, не знаючи про це, втрутилися ці двоє хлопців і все поламали серйозним людям своїм грабунком і вбивством?

- Виключати нічого не можна. Можливо, відбулися жахливі накладки. У будь-якому випадку, наскільки я знаю (розголошувати таємницю слідства не маю права), зібрані докази на 99% говорять про вину заарештованих хлопців (відсоток залишимо на неймовірні випадковості). Однак не можна виключити і те, що хлопці були не одні, але кого-то виправдовують (не хочуть або бояться говорити). Приводом так думати може послужити те, що, як відомо професіоналам, мертве тіло по відчуттях важить (якщо його перевертати) рази в півтора більше, ніж жива людина. А Юра не був худеньким, важив більше 120 кг, і не дуже зрозуміло, як два хлопці, не самих міцних, змогли перетягнути тіло в могилу. Мені здається, їм допомогли...

___1__

З Мельником. Ігор Черезов (праворуч) захищає екс-ректора, що знаходиться під судом і слідством. Фото З архіву І. Черезова

- Ігоре, ви також є адвокатом відомого екс-ректора Податкової академії Петра Мельника, який втік з-під домашнього арешту, позбувшись від електронного браслета, потім повернувся і нині перебуває у різних справах під судом або слідством. Що зараз з його справами, чим він сам займається?

- У першій справі Ірпінський суд Мельника виправдав (його звинувачували в отриманні хабарів). Генпрокуратура подала апеляцію, і Київський обласний апеляційний суд це рішення скасував, направив справу на новий розгляд в той же Ірпінський суд. Але після того як проти трійки суддів, які винесли виправдувальний вирок Мельнику, було відкрито кримінальне провадження, в Ірпені не знайшлося їх колег, які бажають розглядати звинувачення. Матеріали повернулися до Апеляційного суду, він їх направив в Бородянку. Там тричі відкладалося засідання через неявку представника прокуратури. Крім того, Апеляційний суд вказав на неконкретність звинувачень, тому Бородянський суд направив в прокуратуру подання про коригування звинувачення. Термін надання "оновленого" звинувачення закінчився 15 квітня, але, наскільки знаю, воно так і не надійшло до суду. А значить, процес рухатися не може.

Є ще одна справа, де Мельник звинувачується в отриманні хабара. Його доля схожа на попередню справу: направили матеріали до Ірпінського суду, там судді взяли самовідвід, і апеляція передала все в Бородянку. Процес ще не почався. Найсмішніше, що в цій справі, де фігурують звинувачення у хабарництві та здирництві, офіційно.. немає жодної людини, визнаної слідством потерпілою! І немає матеріальних збитків! Це, взагалі, юридичний нонсенс... (можливо, ті, хто давав хабара, просто не хочуть розголосу. – Авт.).

Третя справа – щодо якогось розкрадання, яке нібито справив Мельник під час перебування ректором, продавши якесь майно вузу з порушенням процедури. Думаю, судової перспективи воно не має. Зараз воно (і давно) на стадії слідства.

Є і якась четверта справа щодо Мельника, але навіть я не знаю, про що йдеться. Мельник на свободі, не живе вдома. Іноді консультує рідню з економічних питань, але в основному "працює" дідусем, піклується про онуків...

P. S. Як стало відомо "Сегодня" з власного джерела, позбувся Петро Мельник від електронного браслета досить просто. Коли на нього надягали цей прилад, Мельник був хворий і накачаний різними ліками, в результаті чого кінцівки опухли. Правоохоронці це не врахували. Коли ж опухлости спали (плюс сходив в туалет, "скинув" рідину), браслет просто бовтався на руці і спокійно було його зняти. Чим і скористався Мельник, щоб виїхати з України...

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Допомога під час війни
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51583.37

Bitcoin Cash (BCH)

264.12

Binance Coin (BNB)

381.2

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2986.55

Litecoin (LTC)

69.6

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти