Аферисти на дроті: як у Києві грабують самотніх пенсіонерів

За якою схемою працюють телефонні шахраї і як можна від них захиститися

Згідно зі статистичними даними ,отриманими " Сегодня.ua "від Головного управлінняНаціональної поліціїв Києві , протягом2 015року рівеньзлочинностізріс,арівень розкриття злочинів- навпаки,знизився.Так,показник розкриттязлочинівсклав всього23,3 % : з більш54тисячзлочинів було розкритоменше13000 .Для порівняння: в 2013 році показник розкриття становив – 26,6%, а в минулому році – 24,6%.

-4_2_01

Реклама

Крім того,згідно зі статистикою,вКиєві почастішали випадкипограбуваньіквартирних крадіжок.Зокрема , за допомогоютелефонного шахрайства : літнімодинокимжінкамдзвонятьдодому знезнайомих номерівбезкоштовнопропонуютьнадатицілийспектр різноманітних послуг- відперевірки якості водидовимірюваннякров'яного тиску.Під різними приводамиаферисти заходять у квартири, а потім грабують їх. Пенсіонерки побоюються не тільки за свої квартири, але і за здоров'я і навіть життя – адже хто знає, чи зупиниться злочинець на звичайному пограбуванні.

22_42

Кореспондент "Сегодня" поговорила з людьми, які зіткнулися з подібним шахрайством, з'ясувала, за якою схемою діють злочинці, і як від них можна захиститися.

Реклама

Спа-салон на міліон

– Яживу однавтрикімнатній квартирі.Регулярномені дзвонятьзнезрозумілихномерів іпропонуютьприйти ібезкоштовнопомірятитиск,або інтернетпровести .Щедзвонивякийсь хлопець ,нібитоз водоканалу : сказав,мовляв, зараздуже бруднавода вКиєві,давайтеми до васприйдемо,візьмемопробуводиі дізнаємося,безпечна вонадля пиття- тежабсолютно безкоштовно. Але якщо вода надходить в мій будинок з водоканалу, то пробу можна взяти з водоканалу – навіщо до мене в квартиру-то приходити? Відразу ясно – шахраї. Хто ж у нас в країні безкоштовно щось робити буде?

Тетяна Григорівнапрописанаодна втрикімнатній квартирі вспальному районі Києва .Їй за60 , вонанепрацюючапенсіонерка.До подібнихдзвінківзнезнайомих номерівжінка вжезвикла.Але останнім часомдзвінкипочастішали , априводи для того , щоб увійти вквартиру,стають все більш витонченими .

Реклама

– Влітку подзвонили з якогось спа-салону. Сказали, у них акція проходить – для пенсіонерів сеанс масажу безкоштовно. Тільки прийти потрібно обов'язково з паспортом, – згадує Тетяна Григорівна. Вона відразу запідозрила аферу, але дочка вмовила її піти в салон і все перевірити. Природно, лягати в масажне крісло, а тим більше брати з собою паспорт, Тетяна Григорівна і не збиралася.

На вході в спа-салон, який знаходився на першому поверсі житлового будинку і в цілому виглядав як типова фірма-одноденка, пенсіонерку з донькою зустрів охоронець. Усередині Тетяна Григорівна побачила двох літніх жінок, яким співробітники вже розливали якийсь чай.

– Япотелевізору бачила- те ж самепровертаютьаферистив Росії.Ти приходиш( з паспортом , звичайно) ітебепригощають" чаєм ".А потімпідсовуютьдоговірна покупкуякихоськремів-тисяч такна50гривень.І типідписуєш , томущо після цього" чаю "вжевзагалі нічого неміркуєш .Паспортні данітвоїу нихвже є.А потім типриходиш додому з якимись баночками з кремами, які стоять в кращому випадку гривень 500, і договором, за яким з тебе потім починають вибивати гроші, – пояснює схему Тетяна Григорівна. Резюмує: – І багато пенсіонерок ведуться на це – як ніяк, в будь-якому віці хочеться бути красивою.

ЖЕК. Другий після Бога

ТетяніГригорівні , можна сказати,пощастило:вона, на відмінувід більшості іншихпенсіонерок ,постійнотримає руку на пульсішахрайських схем- регулярнодивитьсяпрофільнітелепередачі ічитає статті , щобне попастисяв лапиаферистів , і подібніпідозріліпропозиціїприсікаєна корені.І все ж,жінкапобоюється- не такза матеріальне благополуччя, як за своє життя, адже якщо аферист все ж якимось чином переступить поріг її квартири, де гарантія, що він обмежиться пограбуванням?

– Хлороформомв ніс- і все,тибез свідомості.Абомолоткомпо голові.Добре, якщотількипограбують-але ж івбитиможуть , щобквартиру дорук прибрати .Іприберуть ,якщо пенсіонерсамотній , і нікомуза ньогозаступитися .Я , слава Богу,не однана світі -є діти , онуки.Онукуосьпопросилапрописатисяу мене ,навсяк випадок.Мені такбуде спокійніше .Може,ці дзвінки нарешті припиняться, – сподівається пенсіонерка.

Її сусідка, Валентина Петрівна, неодмінно стала б жертвою одного з шахрайств, описаних Тетяною Григорівною, якби випадково під час телефонної розмови з аферистами, не обмовилася, що вона в квартирі не одна:

Зателефонував чоловік ,представився якспівробітник"Київводоканалу"і запропонуваввзяти пробуводи.Ну а що,вода дійснов мене погана ,іржаваінодійде , із запахом .Я, звичайно,погодиласяі запитала , коли вони прийдуть ." Ахто з вамипроживає ?", -запитуєчоловік .Ну, яйому івідповідаю,як є -мовляв, у менеі чоловік, ідоньказі мноюживуть.А він мені:"Добре", і поклав трубку. Більше не дзвонив. – Жінка тільки тоді зрозуміла, що розмовляла зовсім не з представником водоканалу.

Аледовірливимі наївнимпенсіонерам незавжди щаститьтак, якВалентині Петрівні .Відомийі рокамиперевіренийсценарій -натиснути нажалість : зателефонувативночі відіменісина, чоловікачи онука , сказати, щовін потрапивв біду, іобманомвиманитивелику суму грошей .

– Аферисти дзвонили обом моїм бабусям, – розповідає студентка Настя. – Однією дзвонили від імені сина – аферист зімітував його голос і сказав, що п'яний бездомний напав на нього, а син у відповідь побив його до напівсмерті. Бездомний зараз у лікарні, і потрібно грошей на лапу менту дати, щоб не завели кримінальну справу. Але, слава богу, бабуся передзвонила синові, той сказав, що з ним всев порядку, ігроші вонане дала.А другиймоїй бабусіподзвонивнібитоміліціонер ісказав, мовляв , вашсин загратами , у нього всевкрали,потрібно датизаставу.Ну, вонаі винеслайому1500грн, -згадує дівчина .І хочапро такушахрайську схемусурмлятьвсі ЗМІвже не один рік , шахраїблагополучнонаживаютьсяна страхуі любові до близьких своїх жертв, у яких в хвилину паніки раціональна частина мозку просто відключається. Заяву в міліцію пенсіонерка писати не стала – не вірить, що правоохоронні органи знайдуть злочинця.

Адвокат ЮрійМельникописуєще один сценарійпограбування,який працюєще з радянських часів :шахрайчекаєпотенційну жертвупрямо напорозі їїквартири -найчастіше , представляючисьспівробітникомЖЕКу ." Аферистиприходятьпід двері , дзвонятьв квартиру , адля бабусьрадянськихчасівЖЕК- це організаціявідразу післяБога , так щовони з легкістювідкривають двері. А їх потім б'ють по голові і грабують", – описує подібні випадки експерт. Він нагадує:

"За радянських часів був серійний маніяк по кличці Мосгаз. Ця історія увійшла в усі підручники з юриспруденції. Він представлявся як співробітник Московської газової служби, заходив в квартиру під приводом перевірити, чи немає витоку газу, і вбивав людей. Тобто, ця схема працює вже десятиліттями".

Зникли шкарпетки і слідчий

Ольга сталажертвоюквартирної крадіжкидва місяці тому.Дівчина зподругоюзнімалаквартирув центрі,наВолодимирській."У цьому будинкуквартири здаютьсяподобово , людизмінюються, мине знаємо, хтонавпротинас живе , тому янавіть нездогадуюся,хто це мігбути .Квартирау насмаленька,вікнастарі , міськоготелефону немає ,домофонаідзвінкатеж.Там навіть балкон незасклений. Двері – звичайні, у половини Києва такі. Тому, не думаю, що грабіжники цілеспрямовано йшли саме до нас", – розповідає Ольга.

Грошіз квартириграбіжникине взяли,затезабралитри абсолютноновихноутбуки загальноювартістю близько50 000гривень -причому , один зних дівчатана тижнікупили вподарунок молодшійсестріОльзі .А осьрешту асортиментувкраденого , м'якокажучи, дивує : "Грошінашіне знайшли.Мабуть, побачившиці триноутбуки,вонитак зраділи , що більше нічого особо не шукали. А по суті, там більше нічого й не було. Ще духи забрали, дрібниця якусь. Нас здивувало, що вони взяли шкарпетки, нову пару. А ще зникла лазерна указка, якою ми лякали кішку", – перераховує зниклі речі Ольга.

Коли зрозуміли, щоїхпограбували,дівчата тут жевикликали міліцію.Вона приїхала , всеоформила .Правда,потім з'ясувалося , що про існуванняслідчого,якийзгідно з документамиведе їхсправу, вміліціїніхто не знає.Вийтина ньогоОльгаз подругоюне змоглидосі , тому вирішилинайнятиадвоката."Це вжепростосправа принципу.Ми хочемодістатицього слідчого - для науки іншим", – пояснює дівчина. Ольга настійно радить всім, хто, не дай Бог, потрапить в таку ситуацію, викликати адвоката тоді ж, коли і міліцію, щоб всі документи міліціонери оформляли в його присутності.

"Коли мипісля пограбуваннямінялидвері , установниксказав, щов Києві заразпростобум- в день "чистять" по40квартир",- зазначаєОльга.За її словами,тільки за останній місяцьу неїмало непограбувалидвох подруг-алеколи грабіжникиприйшли , вони , завдяки щасливому випадку ,опинилися вдома .

Прес-секретарГУ МВСУкраїни в місті КиєвіОксанаБлищикпояснює, що якщона місцеподіївикликалислідчо-оперативну групу , значить,вся ця інформаціявідразубула відпрацьована ,зареєстрована,і буловідкритокримінальне провадження ."Я неготова заразсказати, хтослідчий.Але в кожному разі , ми готовірозібратися.Пришлітьнам хоча бім'я та прізвище жертви і дату, коли це сталося, і ми дізнаємося про це через слідче управління і надамо вам об'єктивну інформацію з цього приводу", – відповідає Оксана Блищик. Редакція вже відправила в МВС Києва запит у справі Ольги і чекає підсумків розслідування.

Як шахраї вираховують самотніх пенсіонерок

Дізнатися, хто прописаний в квартирі, не становить великої праці. За інформацією можна звернутися в Державну міграційну службу або в ЖЕК.

"Існує так звана" Форма №3 "- це довідка про кількісний і персональний склад прописаних у квартирі осіб. Із запитом на отримання цієї форми можна звертатися і в міграційну службу, і в ЖЕК", – розповідає Юрій Мельник.

Однак за законом , у зв'язкуз тим, щоце конфіденційна інформаціяпро фізичних осіб , довідкупо " Формі№3"може одержати тількивласникабоспіввласникквартири.Сторонній людиніця довідкаможе бути видана тількиза рішенням суду."Аледе фактодеякіЖЕКичастонехтують цим ", – зазначаєЮрій Мельник.

Плюс, зовсім необов'язково користуватися такою складною схемою – досить просто підкупити потрібних людей.

"Я досить скептично ставлюся до такого джерела, як судовий процес, тому що там все відбувається публічно, рішення вноситься до реєстру, і навряд чи якийсь суддя буде ризикувати своєю репутацією. А от скажімо з якимось начальником ЖЕКу, інженером чи навіть електриком домовитися за певну винагороду – мені здається, це більш реалістично. Знаєте, навіть звичайні двірники в нашій країні знають дуже багато про будинки, які вони прибирають", – помічає Олександр Пінчук, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Правова група "Домініон".

Але є й інший спосіб вийти на самотніх стареньких. Аферисти часто використовують так звані "холодні дзвінки": просто обдзвонюють квартири в хрущовці за телефонним довідником і в ходу розмови перевіряють, чи живе пенсіонерка в квартирі одна. Просто, але дієво.

"Шахраямдоситьскористатися звичайноютелефонною книгоюабоіншими базамиданих , які можна знайтиу вільному доступів інтернеті .Крім того,друкованібази данихтієї жміграційної службиможна без зусилькупити зрукна Петрівці", – запевняєЮрій Мельник.За його словами,будь-які бази-і податкова, імитна , іміграційна , -легко купуються і продаються на чорному ринку. Орієнтовна ціна однієї такої бази – близько 100 доларів.

Юрист упевнений , що співробітникитих жеЖЕКівсамі"зливають"бази, щобпідзаробити.А у деякихшахраївможуть бутизнайомі вміліції,черезяких можназ'ясовувати, хтопрописаний затакою-то адресою- і тодіне треба навітьвитрачатися на покупкубази.І якщоінформація була отриманатаким,неофіційним шляхом , відстежитиі " зливщиком " , іаферистанеможливо – особливо враховуючи те, що найчастіше там, де живуть самотні пенсіонерки, немає ні консьєржа, ні сигналізації, ні відеокамер.

Крім того,з 6 жовтняв Україні відкрилидоступ до Державного реєструречових прав на нерухомемайно -на сайтіможна вбитиадресу квартириі дізнатися , хтоїї власник .Ймовірно,цей інструменттакож можутьвикористовуватишахраї.Однакв реєстріміститься інформаціятільки за договорами ,які були укладеніна початку 2011 рокуабопізніше, ізапит на інформацію платний (17 грн інформація + комісійні банку), а повний доступ до даних мають тільки держоргани. У зв'язку з цим використання реєстру нерухомості в шахрайських схемах все ж викликає сумніви.

А як в Європі

В Україні існує Закон "Про захист персональних даних". Однак, на жаль, він не забезпечує повного їх захисту. Юрій Мельник пояснює, що так як цей Закон, як і багато інших, був списаний з європейського, багато пунктів його були спотворені або загублені.

Приміром,в ЄСіснують спеціальніінспекториіз захисту персональних даних .Вониконтролюють, щобконфіденційна інформаціяпро громадян, щонадходитьвбудь-які базиданихв ЄС,не витікаланазовні ( цю інформаціюможнаскопіювати ) , іщобміж самимиінституціямиЄСоберталасяправильно." Тому що якщо винадали інформаціюодному держоргану, це не означає, що ви дали свою згоду на надання цієї інформації іншому держоргану. І ця служба стежить за тим, щоб ця норма не порушувалася. Тому в Європі захист персональних даних громадян більш досконалий", – помічає юрист.

Крім того,на відміну від України ,конфіденційна інформаціяв Європізахищенатехнічно.Умовно кажучи,в Українібудь-який мало -мальськинавченийпрограміст,та йзвичайний користувач ,може зайти вбази даних , злитиінформаціюабо навпакизалитибазу данихв інтернетза кілька хвилин."Закордоном жекожний вхід убазуфіксується.Тому в Європі я не думаю,що можна було бкупити цюбазу даних зрук.Тому щобуде написано, що , припустимо,профайлМарії ІванівниПетренкодивилося38осіб:десятеро міліціонерів , п'ятероподатківців , четверо зміграційної службиі так далі.І,в разі чого ," зливщика " можна будевідстежити", -пояснює різницюміжмеханізмами захистуЮрій Мельник.

Якзахиститися відквартирних крадіжок

Оксана Блищик каже, що, як правило, квартирні крадіжки проводять злочинні угруповання, а не злодії-одинаки. Так що громадянам треба підходити дуже відповідально до захисту своїх осель.

За її словами, найнадійніший спосіб захиститися від квартирних злодіїв – довірити свою квартиру професіоналам і встановити сигналізацію. "Так, це дорого, але це виправдано. Такі послуги надають як державна установа – Управління поліції охорони, тобто колишня Державна служба охорони, так і недержавні охоронні фірми, які надають спеціальні послуги", – розповідає експерт.

За можливості вона також радить встановлювати двері з надійними замками. "Принаймні, це може затримати злочинця, і навіть якщо він зважиться потрапити в квартиру, йому потрібно буде з цим замком добре попрацювати, а це – час", – зазначає Оксана Блищик. Поки грабіжник буде колупатися в замку, його вже можуть помітити пильні сусіди.

"Якщо виживете наперших або останніхповерхах , краще встановитиграти на вікнах,бозловмисникинайчастіше потрапляють вчужі квартиришляхом віджимупластикового вікна.Рідше -підбираютьключдо вхідних дверейабозламуютьдвері" , – радитьпредставник МВС.

Що стосується дій шахраїв, Юрій Мельник вважає, що убезпечити себе в Україні поки неможливо, а щоб викорінити злочинні схеми, потрібно удосконалити українське законодавство щодо захисту персональних даних.

Так що якщови прописанів квартиріодні,і раптомна порозіпобачитепредставника ЖЕКу ,водоканалучи щекого б то небуло,ЗАВЖДИпередзвонюйтеу відповідну організаціюі перевіряйте , чи працюєтамнепроханий гість .Якщо вамнадходять дзвінкизнезнайомих номерівзпривабливими пропозиціями ,тисячу разівподумайте, перш ніж погоджуватися на них. Якщо ви запідозрили, що маєте справ з аферистами, негайно повідомте в правоохоронні органи. І НІКОЛИ не відкривайте двері незнайомцям. Якщо ж нещастя з вами все-таки відбулося, не забудьте паралельно з міліцією викликати адвоката.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Допомога під час війни
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66997.93

Bitcoin Cash (BCH)

450.67

Binance Coin (BNB)

413.7

Dogecoin (DOGE)

0.18

Ethereum (ETH)

3555.07

Litecoin (LTC)

88.73

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,57
50,80
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,00
51,00
51,00
27,71
53,15
51,41
51,69
27,86
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,79
48,92
26,97
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти