Аферисти на дроті: як у Києві грабують самотніх пенсіонерів

6 грудня 2015, 08:18

Анастасія Пасютіна

За якою схемою працюють телефонні шахраї і як можна від них захиститися

Згідно зі статистичними даними,отриманими "Сегодня.ua"від Головного управлінняНаціональної поліціїв Києві, протягом2 015року рівеньзлочинностізріс,арівень розкриття злочинів- навпаки,знизився.Так,показник розкриттязлочинівсклав всього23,3%: з більш54тисячзлочинів було розкритоменше13000.Для порівняння: в 2013 році показник розкриття становив – 26,6%, а в минулому році – 24,6%.

Реклама

-4_2_01

Крім того,згідно зі статистикою,вКиєві почастішали випадкипограбуваньіквартирних крадіжок.Зокрема, за допомогоютелефонного шахрайства: літнімодинокимжінкамдзвонятьдодому знезнайомих номерівбезкоштовнопропонуютьнадатицілийспектр різноманітних послуг- відперевірки якості водидовимірюваннякров'яного тиску.Під різними приводамиаферисти заходять у квартири, а потім грабують їх. Пенсіонерки побоюються не тільки за свої квартири, але і за здоров'я і навіть життя – адже хто знає, чи зупиниться злочинець на звичайному пограбуванні.

22_42

Кореспондент "Сегодня" поговорила з людьми, які зіткнулися з подібним шахрайством, з'ясувала, за якою схемою діють злочинці, і як від них можна захиститися.

Реклама

Спа-салон на міліон

– Яживу однавтрикімнатній квартирі.Регулярномені дзвонятьзнезрозумілихномерів іпропонуютьприйти ібезкоштовнопомірятитиск,або інтернетпровести.Щедзвонивякийсь хлопець,нібитоз водоканалу: сказав,мовляв, зараздуже бруднавода вКиєві,давайтеми до васприйдемо,візьмемопробуводиі дізнаємося,безпечна вонадля пиття- тежабсолютно безкоштовно. Але якщо вода надходить в мій будинок з водоканалу, то пробу можна взяти з водоканалу – навіщо до мене в квартиру-то приходити? Відразу ясно – шахраї. Хто ж у нас в країні безкоштовно щось робити буде?

Тетяна Григорівнапрописанаодна втрикімнатній квартирі вспальному районі Києва.Їй за60, вонанепрацюючапенсіонерка.До подібнихдзвінківзнезнайомих номерівжінка вжезвикла.Але останнім часомдзвінкипочастішали, априводи для того, щоб увійти вквартиру,стають все більш витонченими.

– Влітку подзвонили з якогось спа-салону. Сказали, у них акція проходить – для пенсіонерів сеанс масажу безкоштовно. Тільки прийти потрібно обов'язково з паспортом, – згадує Тетяна Григорівна. Вона відразу запідозрила аферу, але дочка вмовила її піти в салон і все перевірити. Природно, лягати в масажне крісло, а тим більше брати з собою паспорт, Тетяна Григорівна і не збиралася.

На вході в спа-салон, який знаходився на першому поверсі житлового будинку і в цілому виглядав як типова фірма-одноденка, пенсіонерку з донькою зустрів охоронець. Усередині Тетяна Григорівна побачила двох літніх жінок, яким співробітники вже розливали якийсь чай.

Реклама

– Япотелевізору бачила- те ж самепровертаютьаферистив Росії.Ти приходиш(з паспортом, звичайно) ітебепригощають"чаєм".А потімпідсовуютьдоговірна покупкуякихоськремів-тисяч такна50гривень.І типідписуєш, томущо після цього"чаю"вжевзагалі нічого неміркуєш.Паспортні данітвоїу нихвже є.А потім типриходиш додому з якимись баночками з кремами, які стоять в кращому випадку гривень 500, і договором, за яким з тебе потім починають вибивати гроші, – пояснює схему Тетяна Григорівна. Резюмує: – І багато пенсіонерок ведуться на це – як ніяк, в будь-якому віці хочеться бути красивою.

ЖЕК. Другий після Бога

ТетяніГригорівні, можна сказати,пощастило:вона, на відмінувід більшості іншихпенсіонерок,постійнотримає руку на пульсішахрайських схем- регулярнодивитьсяпрофільнітелепередачі ічитає статті, щобне попастисяв лапиаферистів, і подібніпідозріліпропозиціїприсікаєна корені.І все ж,жінкапобоюється- не такза матеріальне благополуччя, як за своє життя, адже якщо аферист все ж якимось чином переступить поріг її квартири, де гарантія, що він обмежиться пограбуванням?

– Хлороформомв ніс- і все,тибез свідомості.Абомолоткомпо голові.Добре, якщотількипограбують-але ж івбитиможуть, щобквартиру дорук прибрати.Іприберуть,якщо пенсіонерсамотній, і нікомуза ньогозаступитися.Я, слава Богу,не однана світі -є діти, онуки.Онукуосьпопросилапрописатисяу мене,навсяк випадок.Мені такбуде спокійніше.Може,ці дзвінки нарешті припиняться, – сподівається пенсіонерка.

Її сусідка, Валентина Петрівна, неодмінно стала б жертвою одного з шахрайств, описаних Тетяною Григорівною, якби випадково під час телефонної розмови з аферистами, не обмовилася, що вона в квартирі не одна:

Реклама

Зателефонував чоловік,представився якспівробітник"Київводоканалу"і запропонуваввзяти пробуводи.Ну а що,вода дійснов мене погана,іржаваінодійде, із запахом.Я, звичайно,погодиласяі запитала, коли вони прийдуть."Ахто з вамипроживає?", -запитуєчоловік.Ну, яйому івідповідаю,як є -мовляв, у менеі чоловік, ідоньказі мноюживуть.А він мені:"Добре", і поклав трубку. Більше не дзвонив. – Жінка тільки тоді зрозуміла, що розмовляла зовсім не з представником водоканалу.

Аледовірливимі наївнимпенсіонерам незавжди щаститьтак, якВалентині Петрівні.Відомийі рокамиперевіренийсценарій -натиснути нажалість: зателефонувативночі відіменісина, чоловікачи онука, сказати, щовін потрапивв біду, іобманомвиманитивелику суму грошей.

– Аферисти дзвонили обом моїм бабусям, – розповідає студентка Настя. – Однією дзвонили від імені сина – аферист зімітував його голос і сказав, що п'яний бездомний напав на нього, а син у відповідь побив його до напівсмерті. Бездомний зараз у лікарні, і потрібно грошей на лапу менту дати, щоб не завели кримінальну справу. Але, слава богу, бабуся передзвонила синові, той сказав, що з ним всев порядку, ігроші вонане дала.А другиймоїй бабусіподзвонивнібитоміліціонер ісказав, мовляв, вашсин загратами, у нього всевкрали,потрібно датизаставу.Ну, вонаі винеслайому1500грн, -згадує дівчина.І хочапро такушахрайську схемусурмлятьвсі ЗМІвже не один рік, шахраїблагополучнонаживаютьсяна страхуі любові до близьких своїх жертв, у яких в хвилину паніки раціональна частина мозку просто відключається. Заяву в міліцію пенсіонерка писати не стала – не вірить, що правоохоронні органи знайдуть злочинця.

Адвокат ЮрійМельникописуєще один сценарійпограбування,який працюєще з радянських часів:шахрайчекаєпотенційну жертвупрямо напорозі їїквартири -найчастіше, представляючисьспівробітникомЖЕКу."Аферистиприходятьпід двері, дзвонятьв квартиру, адля бабусьрадянськихчасівЖЕК- це організаціявідразу післяБога, так щовони з легкістювідкривають двері. А їх потім б'ють по голові і грабують", – описує подібні випадки експерт. Він нагадує:

"За радянських часів був серійний маніяк по кличці Мосгаз. Ця історія увійшла в усі підручники з юриспруденції. Він представлявся як співробітник Московської газової служби, заходив в квартиру під приводом перевірити, чи немає витоку газу, і вбивав людей. Тобто, ця схема працює вже десятиліттями".

Зникли шкарпетки і слідчий

Ольга сталажертвоюквартирної крадіжкидва місяці тому.Дівчина зподругоюзнімалаквартирув центрі,наВолодимирській."У цьому будинкуквартири здаютьсяподобово, людизмінюються, мине знаємо, хтонавпротинас живе, тому янавіть нездогадуюся,хто це мігбути.Квартирау насмаленька,вікнастарі, міськоготелефону немає,домофонаідзвінкатеж.Там навіть балкон незасклений. Двері – звичайні, у половини Києва такі. Тому, не думаю, що грабіжники цілеспрямовано йшли саме до нас", – розповідає Ольга.

Грошіз квартириграбіжникине взяли,затезабралитри абсолютноновихноутбуки загальноювартістю близько50 000гривень -причому, один зних дівчатана тижнікупили вподарунок молодшійсестріОльзі.А осьрешту асортиментувкраденого, м'якокажучи, дивує: "Грошінашіне знайшли.Мабуть, побачившиці триноутбуки,вонитак зраділи, що більше нічого особо не шукали. А по суті, там більше нічого й не було. Ще духи забрали, дрібниця якусь. Нас здивувало, що вони взяли шкарпетки, нову пару. А ще зникла лазерна указка, якою ми лякали кішку", – перераховує зниклі речі Ольга.

Коли зрозуміли, щоїхпограбували,дівчата тут жевикликали міліцію.Вона приїхала, всеоформила.Правда,потім з'ясувалося, що про існуванняслідчого,якийзгідно з документамиведе їхсправу, вміліціїніхто не знає.Вийтина ньогоОльгаз подругоюне змоглидосі, тому вирішилинайнятиадвоката."Це вжепростосправа принципу.Ми хочемодістатицього слідчого - для науки іншим", – пояснює дівчина. Ольга настійно радить всім, хто, не дай Бог, потрапить в таку ситуацію, викликати адвоката тоді ж, коли і міліцію, щоб всі документи міліціонери оформляли в його присутності.

"Коли мипісля пограбуваннямінялидвері, установниксказав, щов Києві заразпростобум- в день "чистять" по40квартир",- зазначаєОльга.За її словами,тільки за останній місяцьу неїмало непограбувалидвох подруг-алеколи грабіжникиприйшли, вони, завдяки щасливому випадку,опинилися вдома.

Прес-секретарГУ МВСУкраїни в місті КиєвіОксанаБлищикпояснює, що якщона місцеподіївикликалислідчо-оперативну групу, значить,вся ця інформаціявідразубула відпрацьована,зареєстрована,і буловідкритокримінальне провадження."Я неготова заразсказати, хтослідчий.Але в кожному разі, ми готовірозібратися.Пришлітьнам хоча бім'я та прізвище жертви і дату, коли це сталося, і ми дізнаємося про це через слідче управління і надамо вам об'єктивну інформацію з цього приводу", – відповідає Оксана Блищик. Редакція вже відправила в МВС Києва запит у справі Ольги і чекає підсумків розслідування.

Як шахраї вираховують самотніх пенсіонерок

Дізнатися, хто прописаний в квартирі, не становить великої праці. За інформацією можна звернутися в Державну міграційну службу або в ЖЕК.

"Існує так звана" Форма №3 "- це довідка про кількісний і персональний склад прописаних у квартирі осіб. Із запитом на отримання цієї форми можна звертатися і в міграційну службу, і в ЖЕК", – розповідає Юрій Мельник.

Однак за законом, у зв'язкуз тим, щоце конфіденційна інформаціяпро фізичних осіб, довідкупо "Формі№3"може одержати тількивласникабоспіввласникквартири.Сторонній людиніця довідкаможе бути видана тількиза рішенням суду."Аледе фактодеякіЖЕКичастонехтують цим", – зазначаєЮрій Мельник.

Плюс, зовсім необов'язково користуватися такою складною схемою – досить просто підкупити потрібних людей.

"Я досить скептично ставлюся до такого джерела, як судовий процес, тому що там все відбувається публічно, рішення вноситься до реєстру, і навряд чи якийсь суддя буде ризикувати своєю репутацією. А от скажімо з якимось начальником ЖЕКу, інженером чи навіть електриком домовитися за певну винагороду – мені здається, це більш реалістично. Знаєте, навіть звичайні двірники в нашій країні знають дуже багато про будинки, які вони прибирають", – помічає Олександр Пінчук, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Правова група "Домініон".

Але є й інший спосіб вийти на самотніх стареньких. Аферисти часто використовують так звані "холодні дзвінки": просто обдзвонюють квартири в хрущовці за телефонним довідником і в ходу розмови перевіряють, чи живе пенсіонерка в квартирі одна. Просто, але дієво.

"Шахраямдоситьскористатися звичайноютелефонною книгоюабоіншими базамиданих, які можна знайтиу вільному доступів інтернеті.Крім того,друкованібази данихтієї жміграційної службиможна без зусилькупити зрукна Петрівці", – запевняєЮрій Мельник.За його словами,будь-які бази-і податкова, імитна, іміграційна, -легко купуються і продаються на чорному ринку. Орієнтовна ціна однієї такої бази – близько 100 доларів.

Юрист упевнений, що співробітникитих жеЖЕКівсамі"зливають"бази, щобпідзаробити.А у деякихшахраївможуть бутизнайомі вміліції,черезяких можназ'ясовувати, хтопрописаний затакою-то адресою- і тодіне треба навітьвитрачатися на покупкубази.І якщоінформація була отриманатаким,неофіційним шляхом, відстежитиі "зливщиком", іаферистанеможливо – особливо враховуючи те, що найчастіше там, де живуть самотні пенсіонерки, немає ні консьєржа, ні сигналізації, ні відеокамер.

Крім того,з 6 жовтняв Україні відкрилидоступ до Державного реєструречових прав на нерухомемайно -на сайтіможна вбитиадресу квартириі дізнатися, хтоїї власник.Ймовірно,цей інструменттакож можутьвикористовуватишахраї.Однакв реєстріміститься інформаціятільки за договорами,які були укладеніна початку 2011 рокуабопізніше, ізапит на інформацію платний (17 грн інформація + комісійні банку), а повний доступ до даних мають тільки держоргани. У зв'язку з цим використання реєстру нерухомості в шахрайських схемах все ж викликає сумніви.

А як в Європі

В Україні існує Закон "Про захист персональних даних". Однак, на жаль, він не забезпечує повного їх захисту. Юрій Мельник пояснює, що так як цей Закон, як і багато інших, був списаний з європейського, багато пунктів його були спотворені або загублені.

Приміром,в ЄСіснують спеціальніінспекториіз захисту персональних даних.Вониконтролюють, щобконфіденційна інформаціяпро громадян, щонадходитьвбудь-які базиданихв ЄС,не витікаланазовні (цю інформаціюможнаскопіювати), іщобміж самимиінституціямиЄСоберталасяправильно."Тому що якщо винадали інформаціюодному держоргану, це не означає, що ви дали свою згоду на надання цієї інформації іншому держоргану. І ця служба стежить за тим, щоб ця норма не порушувалася. Тому в Європі захист персональних даних громадян більш досконалий", – помічає юрист.

Крім того,на відміну від України,конфіденційна інформаціяв Європізахищенатехнічно.Умовно кажучи,в Українібудь-який мало-мальськинавченийпрограміст,та йзвичайний користувач,може зайти вбази даних, злитиінформаціюабо навпакизалитибазу данихв інтернетза кілька хвилин."Закордоном жекожний вхід убазуфіксується.Тому в Європі я не думаю,що можна було бкупити цюбазу даних зрук.Тому щобуде написано, що, припустимо,профайлМарії ІванівниПетренкодивилося38осіб:десятеро міліціонерів, п'ятероподатківців, четверо зміграційної службиі так далі.І,в разі чого,"зливщика" можна будевідстежити", -пояснює різницюміжмеханізмами захистуЮрій Мельник.

Якзахиститися відквартирних крадіжок

Оксана Блищик каже, що, як правило, квартирні крадіжки проводять злочинні угруповання, а не злодії-одинаки. Так що громадянам треба підходити дуже відповідально до захисту своїх осель.

За її словами, найнадійніший спосіб захиститися від квартирних злодіїв – довірити свою квартиру професіоналам і встановити сигналізацію. "Так, це дорого, але це виправдано. Такі послуги надають як державна установа – Управління поліції охорони, тобто колишня Державна служба охорони, так і недержавні охоронні фірми, які надають спеціальні послуги", – розповідає експерт.

За можливості вона також радить встановлювати двері з надійними замками. "Принаймні, це може затримати злочинця, і навіть якщо він зважиться потрапити в квартиру, йому потрібно буде з цим замком добре попрацювати, а це – час", – зазначає Оксана Блищик. Поки грабіжник буде колупатися в замку, його вже можуть помітити пильні сусіди.

"Якщо виживете наперших або останніхповерхах, краще встановитиграти на вікнах,бозловмисникинайчастіше потрапляють вчужі квартиришляхом віджимупластикового вікна.Рідше -підбираютьключдо вхідних дверейабозламуютьдвері", – радитьпредставник МВС.

Що стосується дій шахраїв, Юрій Мельник вважає, що убезпечити себе в Україні поки неможливо, а щоб викорінити злочинні схеми, потрібно удосконалити українське законодавство щодо захисту персональних даних.

Так що якщови прописанів квартиріодні,і раптомна порозіпобачитепредставника ЖЕКу,водоканалучи щекого б то небуло,ЗАВЖДИпередзвонюйтеу відповідну організаціюі перевіряйте, чи працюєтамнепроханий гість.Якщо вамнадходять дзвінкизнезнайомих номерівзпривабливими пропозиціями,тисячу разівподумайте, перш ніж погоджуватися на них. Якщо ви запідозрили, що маєте справ з аферистами, негайно повідомте в правоохоронні органи. І НІКОЛИ не відкривайте двері незнайомцям. Якщо ж нещастя з вами все-таки відбулося, не забудьте паралельно з міліцією викликати адвоката.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти